Kā šajos laikos izdzīvot un uzturēt ģimeni

Kā šajos laikos izdzīvot un uzturēt ģimeni – tas ir tik “pielādēts” jautājums, ka to derētu sadarīt sastāvdaļās, lai mēģinātu rast kaut cik patiesu atbildi, pat neraugoties uz to, ka jautātājam it kā viss ir skaidrs.

Kāds “šajos laikos” ir ekonomikas stāvoklis?

Naudas aizdošana

Kopš 2010. gada Latvijas Iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju ir audzis par aptuveni pusi. Vidējā alga pēc nodokļiem ir pieaugusi no €434 mēnesī 2010. gada janvārī līdz €623 mēnesī 2016. gada jūnijā. Tajā pat laikā cenas gan precēm, gan pakalpojumiem dažādu iemeslu dēļ (lēta nafta, lēna eirozonas izaugsme) pieaug daudz lēnāk nekā darba alga. Jāņem vērā, ka valstī ir ienākuši arī dažādi tehnoloģiskie jaunievedumi – vai drīzāk, tos sākts izmantot daudz plašākā mērogā – kuru dēļ dzīves kvalitāte ir mainījusies un turpina mainīties. Kopumā var teikt, ka šie laiki nav slikti, un ja nenotiks nekas katastrofāls, gaidāms, ka arī turpmāk dzīve ies uz augšu, turklāt ātrāk nekā pirmīt, jo gaidāms būtisks ES fondu līdzekļu pieplūdums līdz 2020. gadam.

Kā izdzīvot un uzturēt ģimeni?

17% iedzīvotāju Latvijā saņem tikai minimālo algu – €370. (2018. gadā, visticamāk, to palielinās vien par €10.) DESMIT EIRO! Visbiežāk minimālās algas saņēmēji ir pirmspensijas vecuma cilvēki un jaunieši. Viņiem arī ir visgrūtāk izdzīvot un uzturēt ģimeni. Diemžēl valsts krietni lēnāk nekā, piemēram, Igaunijā izmanto minimālās algas.

Šī situācija ir ļoti nepatīkama un tiešām var izraisīt izmisumu, tomēr jāatceras, ka turpmākajos gados krietni tiks piestrādāts pie nevienlīdzības mazināšanas valsts līmenī, ieviešot diferencēto neapliekamo minimumu. Tas nozīmē, ka cilvēki, kuri pelna mazāk, varēs saņemt nodokļu atlaides. Jau pašlaik tie, kuri 2016. gadā strādājuši algotu darbu, no 2017. gada 1. marta varēs saņemt nodokļu atlaides. Savukārt neapliekamais minimums tiks krietni paaugstināts līdz pat 2020. gadam. Sīkāk par neapliekamā minimuma izmaiņām varat izlasīt lvportals rakstā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *