Kā naudu ietaupa Aivars

Aivars ir rets gadījums – vismaz Latvijā noteikti. Viņš pēc skata ir mierīgs, cirtainos matus sedz brilles, atgādina parastu latviešu puisi. Divdesmit trīs gadus vecs, precējies – varbūt nedaudz agrāk nekā citi. Maijā gaidāms ģimenes pieaugums. Bērns kļūs par pēc skaita trešo no svarīgākajām saistībām viņa dzīvē. Pirmā ir pret sievu, otra – pret banku, maksājot par trīsistabu dzīvokli pierīgā. Viņa dzīvoklis jau ir gandrīz izremontēts, un stabilais darbs par sistēmu administratoru kādā uzņēmumā ar biroju Vecrīgā ļauj arī veikt iekrājumus, kas noteikti būs vajadzīgi, kad viņu ģimenei pievienosies jauna dzīvībiņa.

Kā viņam tas izdevies bez vecāku palīdzības vai vinnesta loterijā? Aivars dalās savos naudas taupīšanas novērojumos, kā arī atklāj ko vairāk par to, kā raugās uz dzīvi. Varbūt viņa pieredze var palīdzēt arī citiem.

Prioritātes

“Svarīgākais ir mana laulība, kas lielā mērā ir atkarīga no mūsu abu labsajūtas. Un mūsu labsajūta savukārt atkarīga no daudzām lietām, bet galvenokārt materiālā stāvokļa, vai mēs jūtamies droši par nākotni. Mūsu abu tēriņi ir pakārtoti tam. Tātad sākumā – viss, kas vajadzīgs mums pašiem. Tad komunālie maksājumi. Pēc tam hipotēka. Pārējais vairs nav svarīgi,” saka Aivars.

Jautāts, kāpēc tik daudziem citiem jauniem cilvēkiem neizdodas sakrāt naudu, Aivars pieticīgi saka, ka tā vienkārši gadījās, lai gan varbūt viņam mācīties lika spiedīgā situācija, kurā viņš nonāca pusaudžu gados, kad izšķīrās viņa vecāki. “Ar mani viss notika ātrāk. Domāju, ka daudziem citiem ir varbūt paveicies, lai gan tas nav īstais vārds, kad viņi ir vecāki. Tas, kas ar citiem notiek trīsdesmit gados, ar mani gadījās tagad.”

Godīgums pret sevi un mērķi

Aivars atklāja, ka pelna ap 1000 eiro mēnesī – kopā sanāk krietni zem vidusmēra rīdzinieku ģimenes ienākumiem, jo viņa sieva vēl nestrādā. “Tā kā ienākumi pašlaik nav pārāk spīdoši, zinu, ka vajag iekrāt tagad, kamēr nav trešā, ko barot un aprūpēt. Atzīstu – izklaidējos reti, vismaz tā, kā citi saprot izklaidi. Ja es zinu, ka viens aliņš pārvērtīsies biljardā līdz rītam un braukšanai mājās ar taksi, vai nu neeju vispār, vai lieku citiem noprast, ka mani neizdosies pierunāt. Man ir mērķis līdz nāks pasaulē mazais sakrāt 2000 eiro, lai varu labiekārtot viņam istabu, nopirkt ratus, citas lietas. Pašlaik izskatās, ka sanāks.”

Vai kāds noslēpums?

“Ja tiešām gribat dzirdēt ko vairāk, varu atklāt – lai cik dīvaini tas izklausītos – ka cenšos būt kā koks. Nevis tādā ziņā, ka sēžu uz vietas, nē. Neesmu arī nejūtīgs, ar biezu mizu [no virtuves atskan sievas smiekli]… vismaz ceru, ka neesmu,” smejas Aivars.

“Viss ir vienkārši. Es cenšos dzīvē neveikt liekas kustības, daru to, ko daru, un cenšos veikt vienu uzdevumu, neskatoties pa labi vai pa kreisi. Tā sanāk būt mazāk ļaunam pret citiem – un arī sevi pašu.”

Ar cieņu,

Aivars

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *