Kā ietaupīt uz ūdens rēķina

Lai gan ūdens nav visretāk sastopamā viela Latvijā, ūdens rēķini – it sevišķi, ja lietojat daudz ūdens – var būt diezgan lieli. Ja vēlaties ietaupīt naudu, lietojot mazāk ūdens (pastāstīsim arī par to, kā tieši mazāks ūdens patēriņš palīdz apkārtējai videi), šajā rakstā atrodami pāris padomi. Pašlaik Rīgā kubikmetrs – tūkstotis litru – ūdens maksā €1.55 – piekritīsiet, ka tas nav pārāk dārgi. Tāpēc ūdeni parasti taupa tie, kas rūpējas par dabu. Bet varbūt vienu vai pāris eiro mēnesī var arī ietaupīt.

Kā ietaupīt uz ūdens rēķina

Ūdens

  • Mazgājot zobus, neturiet vaļā krānu. Ja pieņem, ka no krāna iztek aptuveni seši litri ūdens minūtē, tad katru dienu divreiz mazgājot zobus un turot atvērtu krānu, jūs iztērējat 360 litrus mēnesī. Tas pats attiecas uz, piemēram, skūšanos.
  • Ietaupīt var, arī izmantojot ekonomisku santehniku vai lietojot to mazā ūdens patēriņa režīmā. Piemēram, daudzām veļasmašīnām ir ekonomiskā patēriņa režīms.
  • Īsākas dušas un vannas. Dušojoties tiek izmantots no sešiem līdz 45 litriem minūtē, kas nozīmē, ka par minūti īsāka duša katru dienu var ietaupīt no 180 līdz 1350 litriem mēnesī.
  • Salabojiet pilošos krānus – pilošs krāns var iztērēt aptuveni 15 litrus dienā jeb 5500 litrus gadā (5.5 kubikmetrus). Ja neprotat salabot paši, santehniķa apmeklējums gan atmaksāsies tikai pāris gadu laikā – toties būs vieglāk aizmigt.
  • Ja jums ir dārzs, ekonomiskāk to aplaistīt ar lejkannu nevis šļūteni. Šļūtene patērē aptuveni kubikmetru ūdens stundā. Lai jūsu augi būtu mazāk ēdelīgi, tos var mulčēt, un tie ilgāk paturēs mitrumu, jo ūdens iztvaikos lēnāk.
  • Gan dušu, gan krānus var aprīkot ar mazāka patēriņa analogiem. Ekonomiskie dušas uzgaļi var likties dārgi, taču pāris gadu laikā tie bez šaubām atmaksāsies.

Kāpēc taupīt ūdeni?

Tā ir taisnība, ka Latvijā pašlaik netrūkst saldūdens. Taču katrs litrs ūdens tiek attīrīts notekūdeņu iekārtās (attīrīšana sastāda pusi no ūdens cenas), un šis process prasa enerģiju, kas Latvijā tiek ražota pārsvarā termoelektrostacijās. Tātad ūdens, ko lieto cilvēki, pastarpināti rada vides piesārņojumu. Tāpat, pielietojot augstāk minētos ieteikumus praksē, jūs varat ietaupīt arī pāris eiro uz ūdens rēķina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *