Kā ietaupīt uz pārtikas izdevumiem?

Pārtika ir viens no lielākajiem “caurumiem makā” latviešu ģimenes budžetā. Saskaņā ar 2014. gada sākumā veikto Swedbank pētījumu, četru cilvēku ģimene vidēji Rīgā pārtikā tērē 587 eiro mēnesī – jeb 47% no ikmēneša ienākumiem. Šī summa ir šokējoša, ņemot vērā, ka Tallinā (kur, tiesa, ienākumi arī ir krietni lielāki) šis īpatsvars ir tikai 29% no ikmēneša izdevumiem. Tātad nav brīnums, ka daudzi meklē veidus, kā ietaupīt uz pārtikas izdevumiem. Šajā rakstā minēsim vairākus veidus, kā ietaupīt, pērkot pārtiku.

  • Izvēlieties veikalus, uz kuriem doties – lai gan Super Netto apmeklējums var būt nepatīkams, pērkot preces vairumā varbūt vērts aiziet uz tieši šo veikalu, nevis dārgāku un glaunāku veikalu apmeklējums. No otras puses – neaizmirstiet salīdzināt preču cenas arī šo veikalu starpā. Piemēram, fetas siers “Fitaki” Super Netto veikalos nesaprotamu iemeslu dēļ maksā dārgāk, nekā Rimi veikalos (salīdzināšanas brīdī). Tāpat iesakām vismaz iepazīties ar tirgus piedāvājumu – lai gan ne visiem ir laiks un vēlme doties uz Centrāltirgu, daudzas lietas – it sevišķi gaļu – tur var atrast ne tikai garšīgāk, bet lētāk.
  • Izmantojiet klienta kartes. Pircēja kartes ne tikai ir lētas – Rimi karte maksā tikai €1 – bet arī ļauj jums iegādāties dažādas akcijas preces par izdevīgām cenām, kā arī, protams, ietaupīt 1% – tātad vidusmēra rīdzinieku ģimenei €5.87 eiro mēnesī – iegādājoties pārtiku. Tā kā taupītāji lūkā akcijas preces, iesakām noformēt klienta kartes vairākos veikalos.
  • Salīdziniet cenas – lai atrastu labāko pirkumu, nav jāiziet no mājām. Maxima.lv un Rimi.lv mājaslapās varat uzzināt aktuālos piedāvājumus, un, ja jums ir klienta karte, varat piekļūt arī specializētajiem piedāvājumiem, kas balstīti jūsu pirkšanas paradumos.
  • Plānojiet iepirkumus – pastāv pētījumi, kas liecina – neplānota iepirkšanās (un iepirkšanās tukšā dūšā) var radīt situāciju, kurā jūs nopērkat lietas, kuras jums nevajag.
  • Rīsi, grūbas, putraimi, makaroni, auzas – tie ir taupītāja draugi. Sātīgi un ar cieti bagāti pārtikas produkti var mazu ēdienreizīti padarīt par sātīgu gulētlicēju. Joki pie malas – ne velti minētās lietas ir sastāvā neskaitāmām tradicionālām (nu, latviešiem vismaz auzas un putraimi nekad nav pelti) receptēm.
  • Plānojiet ēdienreizes – ja jūs redzat lielu atlaidi cūkgaļai, varbūt vērts sataisīt karbonādes priekšdienām? Varbūt atlikumus no vistas var pārvērst gaļas salātos? Kamēr mēs runājam par gaļu – diemžēl tā ir dārgākā ēdiena sastāvdaļa, tādēļ ja esat liels gaļas mīlis, iesakām vismaz nedaudz samazināt tās patēriņu – vai, izsakoties pozitīvi, varat mēģināt arī palielināt dārzeņu patēriņu. Tie ir lēti.

Augstāk minētais pētījums, starp citu, stāsta arī to, ka optimāla “ikmēneša pārtikas groza” izmaksas ir 332 eiro mēnesī – tātad latvieši faktiski tērē par 255 eiro mēnesī vairāk pārtikā, nekā vajadzētu. Ņemot vērā šo statistiku – ziniet, ka ietaupīt iespējams gandrīz vienmēr.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *