Kā iekrāt naudu

Ir divas atbildes uz šo jautājumu – naudu var iekrāt, lai to pavairotu (vairotu kapitālu), un naudu var iekrāt, lai veiktu kādu pirkumu (ti, tērētu). Šajā rakstā mēģināsim atbildēt uz otro jautājumu, piedāvājot pārbaudītu plānu, ar kuru iespējams veikt uzkrājumus.

  1. Noskaidrojiet, cik daudz tērējat

Ieejiet internetbankā un apskatieties uz saviem tēriņiem un ienākumiem vairāku mēnešu griezumā. Cik vidēji mēnesī tērējat neizbēgamajam (īre, komunālie maksājumi, internets, telefons), cik ēdienam, cik kafijai, taksim, izklaidei, grāmatu iegādei, utt. Ērtības labad visu vajadzētu pierakstīt vai vismaz ierakstīt Excel tabulā. Kad esat to izdarījis, pārejiet pie nākamā soļa.

  1. Izveidojiet budžetu

Budžetā rakstiet, cik plānojat iztērēt katru mēnesi – cik ātri varat iekrāt, lai sakrātu vajadzīgajam. Tā jūs zināsiet, cik ilgi pie pašreizējās bilances jums vajadzēs, lai sakrātu vajadzīgo summu, kā arī izdalīsiet izdevumu un ienākumu grupas. Īpaši svarīgs šis punkts ir cilvēkiem, kuri dara gabaldarbus.

  1. Ieplānojiet, kā taupīsit

Ieplānojot, kā taupīsit naudu, jūs varat izmainīt – visticamāk, uz lielāku ienākumu pusi – savus budžeta paradumus. Taupīšana vienmēr jāsāk no augšas – apsveriet, kā samazināt pašus lielākos izdevumus. Vienmēr esiet reālistiski. Dažas lietas vienkārši nav vērts darīt, ja vien neesat ļoti spiedīgā materiālajā situācijā. Cilvēki necep savu maizi, jo tas patērē pārāk daudz laika, pat ja tas var izrādīties lētāk. Tāpat cilvēki mūsdienās pērk jaunas zeķes, nevis lāpa vecās. Un tas ir piedodami, jo zeķes ir lētas, un tās neizskatās labi, ja tās lāpa (atkarībā, protams, kā lāpa).

  1. Nospraudiet mērķus

Kad esat izplānojuši, kā varat taupīt, nospraudiet mērķus, kurus sasniedzot kaut kas jūsu dzīvē būs mainījies. Piemēram, sakrājiet mašīnas iegādei, nopērciet kondicionieri (nevis matu, bet mājas), varbūt pat izklaidei vai ceļojumam – tā ir jūsu dzīve, iespēju ir ļoti daudz.

  1. Nostādiet savas prioritātes

Var gadīties – visticamāk, ka gadīsies – tā, ka nevar pildīt savu budžetu vai apņemšanos. Tādā gadījumā ļoti noderīgi ir, ja jums ir nospraustas prioritātes, jo tā varat faktiski rīkoties bez domāšanas. Piemēram, ja jums vissvarīgākais ir a) pabarot ģimeni; b) lasīt grāmatas; c) peldēties, tad jūs bez domāšanas atcelsiet savu baseina abonementu, ja gadījumā radīsies drauds jūsu grāmatu lasīšanas paradumiem. Galvenais ir izsvērt prioritātes.

  1. Automatizējiet, ko varat

Ja jums ir fiksēta alga, ļoti noderīgi ir ibankā uzstādīt automatizēto maksājumu, kas nokārto īres maksu, komunālos maksājumus, kā arī novirza naudu uzkrājumiem. Jo vairāk lietu notiks automātiski, jo mazāka iespēja, ka tās aizmirsīsit izdarīt. Nedaudz ierobežojot savu brīvību, jūs varat daudzkārt palielināt iespēju veiksmīgi veikt uzkrājumus. Tāpat laba doma ir, piemēram, budžetēt noteiktas izdevumu grupas, ieskaitot tās citos kontos vai uzticot tās kādam uzticamam cilvēkam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *