Kā atbrīvoties no naudas un kredītu parādiem

KredītiTautas paruna vēsta: parāds nav brālis. Tu vari tikt vaļā no parādiem, ja domāsi racionāli, vēsu prātu, bet emocijas pataupīsi krāšņākiem dzīves brīžiem. Protams, nav jauki, ja parādu piedzinēji vai tiesu izpildītāji jau klauvē pie Tavām durvīm, bet arī tas vēl nav iemesls krist izmisumā un zaudēt galvu. Galvenais – drosmīgi stājies pretī prasītājiem, esi godīgs, un Tev neradīsies papildu laika patēriņš, ko radītu, piemēram, tiesas darbi maksātnespējas sakarā.

Tātad atbrīvojies un esi mierīgs – tas palīdzēs atrast ātrāko risinājumu parāda problēmai.

Nākamais solis – kam Tu esi parādā? Cik daudz Tu esi parādā? Tev jāaprēķina visi parādi, kādi vien Tev ir radušies. Tev nāksies nedaudz sasprindzināties, lai sāktu rēķināt. Bet tas nekas – ņem rokā blociņu un pildspalvu, bet, ja esi tehnoloģiju fans – raksti savā datorā vai telefona piezīmēs. Neaizmirsti nevienu, jo šobrīd Tu spēlē arī savā lauciņā. Atceries – ja centies kādu iegāzt, agri vai vēlu pats iekritīsi sevis izraktajā bedrē. Taču arī aizdevēji ir tikpat ieinteresēti parāda atgūšanā – te Tu vari gūt palīdzību. Padomā par to, ka nauda ātrāk nonāks tur, kur tai jānonāk, ja iesaistīsi vairāk komandas biedru.

Kad parādu kopējais apjoms ir noskaidrots, Tev jāpārliecinās, cik naudas īsti Tu ieņem mēnesī, respektīvi, cik lieli ir Tavi ienākumi (alga, stipendija, bonusi, prēmijas, ieņēmumi par īri u.c.). Parasti tie cilvēki, kuriem rodas problēmas ar naudu, nekontrolē šo naudas plūsmu. Kad to būsi izdarījis – sācis savu ienākumu uzskaiti, Tev vismaz radīsies priekšstats, cik naudas vari atļauties tērēt.

Pēc tam paskaiti, cik lieli ir Tavi izdevumi

Naudas aizdošana

Izdevumi ir pilnīgi visa veida tēriņi: pārtika, mājokļa īre, komunālie maksājumi, transporta izdevumi, apdrošināšanas prēmijas, kredītmaksājumi, personīgās higiēnas preces, sporta un atpūtas aktivitātes. Iespējams, Tu atklāsi, ka mēneša ietvaros Tavi izdevumi jeb tēriņi pārsniedz mēnesī esošos vai paredzamos ienākumus. Neuztraucies tas nav nekas nedziedējams. Varbūt, ka nākamais mēnesis nav tik tēriņiem bagāts, turklāt gaidāma prēmija vai cita veida ienākumu palielināšanās.

Tālāk apdomā, kur Tu vari ietaupīt, no kādiem izdevumiem atteikties vispār. Taupības pasākumus ierosini ar pozitīvu domu, piemēram, dzīve, brīva no parādiem. Sadali izdevumus pēc to rakstura. Pārtikas un uztura izdevumi, nodokļi (zemes nodoklis), apdrošināšanas iemaksas (par dzīvojamo platību, mašīnu, veselības apdrošināšana), komunālie maksājumi un īre, kredītmaksājumi, līzinga maksājumi, saimnieciskie izdevumi, higiēnas preces, bērnu kabatas nauda, apģērbs, apavi, grāmatas, laikraksti, dāvanas, izklaide, sports, ceļojumi. Ietver pēc iespējas visus izdevumus, pat ja Tev šķiet, ka no tiem nebūs iespējams atlicināt nevienu centu. Pamazām Tu sapratīsi, kas ir pirmās nepieciešamības preces, kas – vajadzīgie pirkumi un ko Tu pērc impulsīvi. No tādiem pirkumiem, kā pārtika un komunālie maksājumi, kredītmaksājumi un līzinga maksājumi, Tu nevari izvairīties pavisam. Domājot par tiem, Tev jāsaprot, kādā veidā attiecīgos tēriņus samazināt. Pārtikas produktus vari turpmāk iepirkties lielveikalā pēc atsevišķi sastādīta saraksta, kurā nav iekļautas delikateses, saldumi, alkohols. Ja Tu pirksi preces reizi ilgākā laika periodā, varēsi izvēlēties, piemēram, lielos iepakojumus, kas samazinās izdevumus ilgtermiņā, izvēlēties akcijas preces. Kredītmaksājumus vari samazināt, meklējot iespējas refinansēt parādus, pārformējot visus kredītus pie viena aizdevēja. Var griezties Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijā (LAFPA), kur saņemsi atbalstu un palīdzību, ja esi parādā vairākiem LAFPA biedriem. Tāpat informācija par parādu samazināšanu ir iegūstama Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *