Īsa kreditēšanas vēsture

SMS kredīts ir viens no jaunākajiem kredīta veidiem, taču kādi ir vecākie, un kur stāv SMS aizdevums neskaitāmo kredīta veidu vidū? Kreditēšana ir vecāka par naudu, kā to savā esejā “Debt: The First Five Thousand Years” pierāda Deivids Greibers (David Graeber). Šajā rakstā apskatīsim to, ko var teikt par SMS/ātro kredītu, salīdzinot to ar citiem aizdevumu veidiem, kā arī piedāvāsim nelielu vēsturisku kontekstu kreditēšanas vēsturei.

Mezopotāmijā vēl labu laiku pirms monētu izgudrošanas aizdeva “uz krīta”, lielākus aizdevumus iegravējot māla plāksnēs. Iebrauktuvēs un tirgos uzticamajiem klientiem gan alu, gan naktsmājas, gan citas preces ierakstīja rēķinā, un, kad pienāca ražas laiks, parādnieks atdeva summu pilnībā. Tas gan nebija iespējams, ja pagadījās neražas gads, tāpēc gala beigās tauta iedzīvojās tādos parādus, ka valdnieki regulāri atcēla parādus, lai atgrieztu kaut kādu kārtību.

Aizdevumu vēsturē jau minētais Deivids Greibers izdala posmus, kuros parāda “cietās” un “virtuālās” naudas miju gadu tūkstošu laikā, noslēdzot ar to, ka mēs pašlaik esam kādā jaunā virtuālās naudas laikmetā, ko viņš ne īpaši optimistiski nosauc par “Parādu impēriju”. Atgriežoties pie tēmas, ātrais kredīts tagadējā formā laikam ir varētu būt savdabīga sintēze starp lombardu un kredītu – lombardam līdzīgas ir asociētās summas, bet pats pamats ir saistīts ar “neīstu” jeb “nākotnes naudu”, kas raksturīga banku aizdevumam.

Ķīna

Pirmie lombardi tika dibināti Ķīnā pirms aptuveni 3 tūkstošiem gadu, taču to darbības principi bija savādāki, nekā mūsdienu ķīlu veikaliem, jo maksimālā gada procentu likme bija 3%, bet preces ieķīlāja uz gadiem, nevis mēnešiem vai dienām. Lombardi mūsdienu izpratnē saistās ar Mediči dzimtu Itālijā un Lombardijas provinci, kur tie acīmredzot ir bijuši plaši izplatīti. Ātrais kredīts gan nebija sastopams līdz aptuveni 19., dažos avotos pat 20. gadsimtam, līdz tas pirmoreiz kļuva plaši izplatīts 20. gadsimta beigās.

Ātrais kredīts no sākta gala bija domāts, lai palīdzētu trūkumcietējiem vai mazajiem uzņēmējiem tikt pie naudas. Parādījies dažādu anarhistu domātāju darbos – gan tikai idejas līmenī -, ātrais aizdevums tagadējā formā radās 20. gadsimta beigās Bangladešā. Ātrais kredīts jaunattīstības ir īsta alternatīva augļotājiem, taču Eiropā un citās attīstītākās valstīs SMS kredītam gan ir daudz lielāki procenti nekā tā dzimtenes reģionā. Rietumi šādus kredītus uzņēmumu dibināšanai atraidīja, ko, iespējams, varētu izskaidrot ar kultūras atšķirībām.

SMS kredīts tātad ir kas pavisam jauns – 20. gadsimta jaunattīstības valstu mikrokredītu ideja, kas pielāgota privātajām vajadzībām, jo Eiropā ar pārsimts eiro uzņēmumu neizveidosi, it sevišķi, ja aizņēmums jāatdod 30 dienu laikā. Tiešām, SMS kredīts ir jauns kredīta veids, un tikai laika prove rādīs tā ilgtspējību un patieso ietekmi uz sabiedrību. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *