Ilgtermiņa aizdevumi

Privātpersonām pieejamie ilgtermiņa aizdevumi visbiežāk ir patēriņa kredīts, hipotekārais kredīts un līzings (strikti ņemot, līzings ir noma ar izpirkšanu). Tas ir pretstatā aizdevumiem ar visīsāko termiņu – ātrajiem kredītiem un aizdevumiem lombardā. Šajā rakstā īsumā apskatīsim to, ko der zināt par ilgtermiņa aizdevumiem.

Hipotekārais kredīts

Hipotekārais kredīts ir jebkurš kredīts, kas tiek segts ar nekustamā īpašuma ķīlu. Tomēr parasti ar “hipotēku” saprot ģimenes iegādātu mājokli, kas tiek apmaksāts 5 līdz 40 gadu laikā no ģimenes ienākumiem un ir nodrošināts ar pērkamo dzīvokli. Hipotekārajam kredītam tiek noteikta arī pirmā iemaksa – līdz 25% no īpašuma vērtības. Latvijā piedāvā atbalsta programmas jaunām ģimenēm, kas vēlas iegādāties pirmo mājokli. Tās ietvaros valsts izsniedz izdevīgu aizdevumu pirmās iemaksas segšanai.

Hipotekārā kredīta procentus nosaka banka, vadoties pēc ģimenes ienākumiem, kredītvēstures u.c. faktoriem. Tam ir iespējama gan fiksēta, gan mainīga procentu likme. Pēdējā ir atkarīga no starpbanku likmes (EURIBOR). Hipotekāro kredītu piedāvā bankas.

Patēriņa kredīts

Patēriņa kredīts ir aizdevums, parasti summā no 500 līdz 7000 eiro, bet mēdz izsniegt arī lielākus patēriņa kredītus. To termiņš parasti ir no 3 līdz 72 mēnešiem. Patēriņa kredītu bieži izmanto, piemēram, mājokļa remontam, lielāku pirkumu veikšanai, ceļojumam, utt. Tas tiek nodrošināts ar kredītņēmēja vai kredītņēmēja ģimenes ienākumiem, un tā procentus nosaka aizdevējs, vadoties pēc iepriekšējās sadarbības ar klientu, viņa kredītvēstures, kā arī ienākumu līmeņa un kredīta termiņa.

Patēriņa kredītu izsniedz gan bankas, gan nebanku kredītdevēji. Patēriņa kredītu ir iespējams noformēt kā bankā, tā internetā, izmantojot internetbanku vai nebanku kredītdevēju – arī zināmu kā ātro kredītu devēju – mājaslapās. Bankas piedāvā izdevīgākus procentus nekā nebanku kredītdevēji, savukārt pēdējie neprasa komisijas maksu par aizdevuma līguma noslēgšanu. Tā kā patēriņa kredīts paredz ilgstošas saistības, tomēr esot visnotaļ viegli pieejams, iesakām rūpīgi apdomāt, vai šāda veida aizdevums jums patiešām nepieciešams, kā arī rūpīgi salīdzināt piedāvājumus, lai tiktu pie izdevīgākā.

Līzings

Līzings ir ilgtermiņa noma ar izpirkšanas tiesībām. Līzingā parasti iegādājas automašīnas, santehnikas preces, augstas tehnoloģijas ierīces. Latvijā piedāvā divu veidu līzingus – operatīvo līzingu (nomu) un finanšu līzingu jeb vienkārši līzingu. Operatīvā līzinga perioda beigās objekts nepāriet klienta īpašumā, savukārt parastajā līzingā klients maksā gan par lietas izmantošanu, gan sedz tās izmaksas. Līzingu piedāvā bankas un nebanku aizdevēji. Daudziem uzņēmumiem ir sadarbības līgumi ar dažādām līzinga kompānijām.

Interesanti

Latvijā hipotekārais kredīts parasti jāatmaksā 25-40 gadu laikā. Tomēr augsto nekustamā īpašuma cenu dēļ, piemēram, Zviedrijā izplatīta parādība ir t.s. “ģimenes kredīti” – hipotekārie kredīti ar termiņu, kas ilgāks par 100 gadiem. Vidējais šāda hipotekārā kredīta termiņš Zviedrijā ir… 140 gadi. Ja ņem vērā, ka viena cilvēka darba mūžs ir aptuveni 40 gadu, jānomainās trīsarpus paaudzēm, lai šādu kredītu atdotu. Šī gada sākumā Zviedrijas finansu regulators, reaģējot uz arvien kāpjošajām nekustamā īpašuma cenām, samazināja maksimālo iespējamo hipotekārā kredīta termiņu līdz 105 gadiem. Bankas pret šo lēmumu protestēja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *