Iemesli, kāpēc dzīvot taupīgi

Šķiet, neviens neapšauba, ka iekrājumi ir laba lieta. Vārds “latvietis” šķiet sinonīms vārdam “taupīgs”.

Finanses

Latviešu blogeris Guntis Stirna savā politiska satura blogā raksta par to, vai latvietim ir jābūt taupīgam. G. Stirna novērojis pašmāju veiksmīgākajos uzņēmējos sekojošas īpašības: ekstremāls pragmatisms, fiskāla motivācija, ļoti racionāla, bet īstermiņa domāšana. Tātad no taupības tiešā vārda nozīmē ne miņas.

Viņš raksta: “Tāda kā izdzīvošanas filozofija. Ideālisti, ilgtermiņā, ilgtspējā un tml. modernās vīzijās dzīvojošie šobrīd ir vislielākajās sprukās. Jo tās ir koncepcijas un idejas, kas šķiet strādā citur, galvenokārt tirgos, kuri atšķiras ar citu mērogu, bet nereti ir lāča pakalpojums to sekotājiem mazajā Latvijas tirgū. Vai nav tā, ka igauņu pragmatisms ir viņu veiksmes pamatā?”

Lai tur būtu kā bijis, taču vidējam latvietim iekrājumi ir svarīga – un šeit ir iemesli, kāpēc.

Kas par mani parūpēsies vecumdienās?

Jā, šis ir labs iemesls taupīšanai. Diemžēl nav zināms, kāds būs valsts atbalsts šajā jautājumā nākotnē. Ja atliekat ik mēnesi mazliet naudas kādā bankas krājkontā, jūs tik tiešām varat sākt tērēt savu naudu mazliet brīvāk, jo zināt, ka jums ir nākotnes iekrājumi, kas var kalpot arī kā rezerves krājums.

Kā nodrošināt sev bezrūpīgāku dzīvi?

Pārstājiet dzīvot no algas līdz algai, lai varat vieglāk plānot savu nākotni, neskatoties uz nekādiem apstākļiem, kas jūs var sagaidīt! Protams, ir taisnība, ka mēs nekad nevaram zināt, kas mūs gaida nākotnē, taču tas mūs neatbrīvo no atbildības – mums nāksies maksāt gan par plānotiem, gan par neplānotiem notikumiem.

Ja jums būs iekrāti brīvi līdzekļi – kaut arī no sākuma tie būtu pāris eiro ik mēnesi vai ik nedēļu –, varēsiet sev atļauties kaut ko nopirkt un nebūsiet sprukās, ja pēkšņi būs neparedzēti tēriņi.

Kā ietaupīt ikdienā?

Arī savā saimniecībā varat veikt izmaiņas: piemēram izvēlieties A klases energoefektīvās spuldzes, kuras ne tikai ekonomiskāk izmanto elektrību, bet arī darbojas ilgāk par sešiem gadiem. Tāpat arī izdevīgāki ir putekļsūcēji ar vairākas reizes izmantojamajiem filtriem, jo tie nepalielinās aparāta lietošanas izmaksas. Lietu, kurās var ietaupīt, ir bezgala daudz – pārtika, sadzīves tehnika, apģērbs utt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *