Gribu ietaupīt? Kā ietaupīt naudu!

Patiešām – kā? Ar šo jautājumu noteikti būs saskāries ne viens vien cilvēks, un, tā kā cilvēki, kuriem ir pāri 30 gadiem, visticamāk, ar šo jautājumu ir saskārušies un jau tikuši galā, šeit mēs koncentrēsimies uz cilvēkiem, kam vēl ir neliels darba stāžs un ne pārāk laba saprašana par to, kā pareizi tērēt naudu. Raksta autoram ir 24 gadi un viņš regulāri nonāk situācijās, kurās jālūdz nauda vecākiem vai jāiet ēst pie paziņām.

Kā ietaupīt naudu, ja neprotat taupīt naudu?

Nauda, eiro

  1. Sarēķiniet savus ikmēneša ienākumus un izdevumus. Raksta autors šim mērķim izmanto lietotni Goodbudget (pieejama gan Android, gan iOS versijā). Šī lietotne ļauj sagrupēt savus ikmēneša ienākumus un izdevumus, tos ievietojot aploksnēs – piemēram “īre”, “ēšana ārpus mājām”, “izklaide”, “pārtika”, “īre”, utt. Savu tēriņu un ienākumu apzināšana ir svarīgākais solis, lai sāktu tērēt mazāk. Izmantojot Goodbudget, jūs varat ierakstīt, cik mēnesī esat gatavs tērēt (vai cik domājat, ka tērējat) kādai izdevumu grupai, un veicot tēriņus “izņemt naudu” no katras aploksnes.
  2. Sakārtojiet savas prioritātes un to, cik naudas katru mēnesi varat tai veltīt. Ja jums ir parādi, piemēram, no studiju kredīta, to atmaksai obligāti jāierēķina nauda. Viena no prioritātēm noteikti ir naudas taupīšana jeb uzkrājumu veikšana. Labs mērķis naudas taupīšanai ir tāds, ka ierēķinat, ka varat ar iekrāto summu izdzīvot trīs mēnešus, negūstot nekādus ienākumus – vai arī sešus mēnešus maksāt īri.
  3. Sāciet taupīt – kad esat tikuši skaidrībā ar saviem ienākumiem un izdevumiem, jūs zināt, kur tērējat pārāk daudz naudas, kā arī kur varētu ietaupīt. Kad skaidri apzināties savus naudas tērēšanas paradumus, jūs varat sākt tos mainīt uz labākiem. Piemēram, tā vietā, lai iztērētu simts eiro mēnesī ēšanai ārpus mājām, jūs varat biežāk ēst mājās. Ja tērējat pārāk daudz naudas transporta izdevumiem, varat vai nu sākt biežāk pārvietoties ar kājām, vai izmantot riteni (kad tas ir iespējams). Galvenais ir no sākuma visu precīzi iebudžetēt (un tam palīdzēs Goodbudget vai cita analoga lietotne), un pēc tam var sākt skatīties, kā varat tērēt mazāk.

Kāpēc taupīt?

Žurnāls “Vice” kā vienu no taupīšanas mērķiem jauniem cilvēkiem min “Ej ieskrieties” fonda izveidošanu. Tas nozīmē, ka kādā brīdī varat teikt cilvēkiem, kas jūs nodrošina ar ienākumiem – vai ar kuriem, piemēram, dalāt ikmēneša izdevumus, piemēram, īri un komunālos maksājumus- to, ko vēlaties teikt – “Ej ieskrieties!” Mērķis ir finansiāla neatkarība, kas ļauj jums pašiem pieņemt dzīves svarīgākos lēmumus – kur strādāt, ar ko dzīvot kopā, galu galā – kā dzīvot.(Varbūt pareizāk būtu teikt, ka mērķis ir relatīva finansiāla neatkarība, zinot, ka uz procentiem dzīvot pašlaik ir praktiski neiespējami, savukārt investīciju veikšanai ir jāiegulda liels darbs un uzkrājumi, kas Latvijā nav populāra nodarbe.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *