Ģimenes budžeta plānošana

Ģimenes vai mājsaimniecības budžets ir izdevumu/ienākumu uzskaite. Plānojot budžetu, varam savus tēriņus novirzīt vēlamajā virzienā. 2013. gada beigās pēc Latvijas finanšu regulatora datiem vairāk nekā puse iedzīvotāju plānoja savus tēriņus un sekoja tam, lai izdevumi nepārsniegtu ienākumus. Tātad otra puse vai nu neplānoja budžetu vispār, vai to darīja “savā galvā”.

Ģimenes budžeta plānošana ir grūtāka par personīgo plānošanu, jo tajā ir gan vairāk “lielo, reto” izdevumu, gan lielākas kopējās summas. Kā “Swedbank” Privātpersonu finanšu institūta Latvijā direktore Adriāna Kauliņa teica Latvijas Vēstneša portālam, svarīgākais, plānojot budžetu, ir atrast naudu “drošības spilvena” veidošanai.

Kā vienkāršāk sastādīt ģimenes budžetu?

Ļoti vienkāršs, taču efektīvs veids, kā sastādīt budžetu, ir vienkārši sadalīt to 50/20/30% prioritātēs. Tas ir labs sākums, pēc kura varēsit savu budžetu noslīpēt tālāk. Vienkārši runājot, tas sadala budžetu fiksētajās (50%), finanšu mērķu (20%), kā arī fleksiblajā, mainīgajā izdevumu pozīcijā (30%). Pirmajā ierindojas īre vai hipotekārā kredīta maksājumi, komunālie, telekomunikāciju maksājumi, transporta izdevumi, utt. Otrajā – kredītu atmaksa, iekrājumu veidošana. Trešajā – ikdienas izdevumi, piemēram, izklaide, utt.

Ja no ģimenes budžeta 20% katru mēnesi atvirzīsiet tieši finanšu mērķu pildīšanai, ļoti vienkāršā un ne pārāk sāpīgā veidā varēsit diezgan naski izveidot iekrājumus. Bieži ģimenes fiksētie izdevumi nepārsniegs šos 50%, tādēļ tos varat vai nu novirzīt uzkrājumiem, vai vairāk tērēt ikdienā. Šī proporcija ir vienkārša vadlīnija, taču tā var palīdzēt jums aptuveni sadalīt ģimenes ienākumus labākai nākotnei.

Ko der zināt par ģimenes budžeta plānošanu?

Tā kā ģimenēm nereti nākas gada gaitā saskarties ar vairākiem lielākiem maksājumiem, ir ļoti labi, ja jums ir pieejama finanšu informācija – visbiežāk no bankas kontu izrakstiem – par jūsu ienākumiem un izdevumiem vismaz gada griezumā. Tā jūs varat laikus rēķināties ar patiesajiem, gadā izlīdzinātajiem ienākumiem/izdevumiem, jo, piemēram, mācību gada sākšanās, kā arī citas lietas (tehniskā apskate, apdrošināšanas maksājumi, utt.) ir diezgan paredzami maksājumi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *