Gada procentu likmes

Kredītiem gada procentu likme (GPL) ir izdevīguma etalons. Jo gada procentu likme zemāka, jo kredīts ir izdevīgāks. Taču gada procentu likme, vismaz tā, kā to nosaka likums, matemātiski ir nedaudz piņķerīga. Paskatieties paši: 

Gada procentu likmes

Likumā noteiktajā GPL aprēķināšanas kārtībā kā standarta kredīts, pēc kura veidota formula, ir banku izsniegts kredīts. Par to liecina tas, ka vienādojumā iesaistīts, piemēram, kārtas numurs kredītmaksājumam, kaut arī dažiem citiem kredīta veidiem ir paredzēts tikai viens maksājums. Turklāt formulā tas tiek risināts kumulatīvi, t.i., kredīta procentus rēķina, pieņemot, ka tie katram maksājumam tiek ņemti no kopējās nevis pamata summas.

GPL un citi kredīta veidi

GPL nav objektīvi piemērojams, piemēram, ātrajiem kredītiem, vismaz tad, ja to apskata ar mērķi ātro kredītu salīdzināt ar banku izsniegtajiem kredītiem. Pirmkārt, gada procentu likmes jau pēc nosaukuma ir veidotas situācijām, kurās kredīts tiks izmantots ilgāk nekā gadu. Otrkārt, iesaistītās summas ir pārāk mazas, lai gada procentu likmes vērtēšanai nebūtu drīzāk formāls raksturs. Treškārt, ātrajiem kredītiem GPL aprēķināt kļūst absurdi gadījumos, kad naudu aizņemas uz īsu laiku: aizņemoties, piemēram, 40 eiro uz divām nedēļām ar 4 eiro piemaksu par kredīta lietošanu, GPL kļūst lielāka par 1000 procentiem (pielietojot kumulatīvo metodi).

GPL ir noderīgs, lai parādītu kredītu izdevīgumu – tas attiecas uz jebkuru kredītu. Jo mazāka GPL, jo izdevīgāks kredīts, lai kāds arī būtu tā veids. Taču ātrajiem kredītiem un, piemēram, lombardu izsniegtajiem aizdevumiem pret ķīlu to piemērot ir visnotaļ maldinoši. Jebkurā gadījumā, skaidrs, ka aizņemoties ātro kredītu, GPL nav nemaz tik svarīga – galvenie apsvērumi ir nevis ilgtermiņa izdevīgums, bet gan pieejamība, ātrums un piedāvātā naudas summa. Tas tāpēc, ka citi kredīta veidi ir ilgtermiņa lēmums, bet ātro kredītu visbiežāk izvēlamies ārēju apstākļu dēļ.

Alternatīvas GPL

Jā, bet kādas tad ir alternatīvas? Ar smīnu varētu teikt, ka ātro kredītu devēji labprāt gada procentu likmes vietā nenorādītu neko. Tomēr, paskatoties uz reālo situāciju, GPL norādīšanas vietā varētu ieviest, piemēram, informatīvas kampaņas vai valsts izstrādātas vadlīnijas tam, kas būtu jāzina katram, kas izvēlas īstermiņa aizdevumus. Taču tad jājautā – vai tad GPL ir tik liels akmens kredītdevēju dārziņā, lai uzņemtos šādus jokus? Diezin vai. Turklāt GPL, lai cik apšaubāms ir tā pielietojums ātro kredītu efektivitātes salīdzināšanai, tomēr dod zināmu ieskatu tajā, kurš kredīts ir izdevīgāks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *