GPL

Gada procentu likme (GPL) – Tās ir ātrā kredīta kopējās izmaksas, kas izteiktas gada procentos no piešķirtās kredīta kopējās summas.

Kas ir gada procentu likme

Gada procentu likme ir kredīta kopējās izmaksas aizņēmējam, kas ir izteiktas ikgadējos procentos no kredīta kopsummas, izņemot jebkuras kredīta kopējās izmaksas, kas aizdevējam jāmaksā par jebkuru kredīta līgumā noteikto saistību neizpildi, kas tiek aprēķināta saskaņā ar Latvijas Republikas Ministru kabineta 28.12.2010. noteikumiem Nr.1219 „Noteikumi par patērētāja kreditēšanu”.

Aprēķins veikts, balstoties uz pamatvienādojumu, saskaņā ar LR MK noteikumiem Nr.1219 no 28.12.2010:

Gada procentu likme

X – gada procentu likme;
m – kredīta izmaksu kopējais skaits;
k – konkrētās kredīta izmaksas kārtas numurs, tātad 1 <= k <= m;
Ck – izmaksājamā kredīta k daļas apmērs;
tk – gados un gada daļās izteikts starplaiks starp pirmo kredīta izmaksas datumu un katras nākamās kredīta daļas izmaksas datumu, tātad t1=0;
m’ – atmaksas vai izmaksu maksājumu kopējais skaits;
l – konkrētā maksājuma vai izmaksu maksājuma kārtas numurs;
Dl – maksājuma vai izmaksu maksājuma summa;
sl – gados un gada daļās izteikts starplaiks starp pirmās kredīta izņemšanas datumu un katra kredīta atmaksas maksājuma vai izmaksu maksājuma datumu.

Kas ir GPL?

Ātrie kredīti ir īstermiņa kredīti, kas pieejami par fiksētu procentu likmi un kas netiek piedāvāti un ieteikti uz ilgu aizņemšanās laika posmu. Gada procentu likme ir kredīta izmaksas gada izteiksmē.

Lai gan ātrie kredīti ir īstermiņa kredīti, ko paredzēts atmaksāt īsā laika posmā, likums pieprasa finanšu informācijas atklāšanu, ko izsaka kā gada procentu likmi (GPL), vai arī kredīta izmaksas, kas izteiktas kā gada likme. Šī prasība nodrošina vienveidību starp dažādiem kredītu avotiem, lai klienti var salīdzināt cenas un izdarīt izvēli.

Gada procentu likme (GPL) mainās atkarībā no dienu skaita starp dienu, kad klients saņem kredītu un dienu, kad kredīts tiek atmaksāts. Kredīta termiņš sākas tad, kad naudas līdzekļi tiek noguldīti aizņēmēja bankas kontā, tādējādi izvēloties kredīta termiņa dienu skaitu, atvēliet pietiekamu laiku kredīta pieprasījuma un līdzekļu izmaksas apstrādei.

Ātro kredītu izsniedzēju GPL

ViaSMS – Aizņemoties pirmajā reizē GPL ir 0%, jo ViaSMS pirmais kredīts ir bez procentiem. Aizņemoties atkārtoti GPL ir atkarīga no izvēlētās kredīta summas. GPL ir redzama kredīta pieteikuma brīdī.

Sohocredit  – Aizņemoties pirmajā reizē GPL ir 0%, jo Sohocredit pirmais kredīts ir bez procentiem. Aizņemoties atkārtoti GPL ir atkarīga no izvēlētās kredīta summas. GPL ir redzama kredīta pieteikuma brīdī.

Crediton  – Aizņemoties pirmajā reizē GPL ir 0%, jo Crediton pirmais kredīts ir bez procentiem. Aizņemoties atkārtoti GPL ir atkarīga no izvēlētās kredīta summas. GPL ir redzama kredīta pieteikuma brīdī.

Ferratum bank – Aizņemoties pirmajā reizē GPL ir 0%, jo Ferratum bank pirmais kredīts ir bez procentiem. Aizņemoties atkārtoti GPL ir atkarīga no izvēlētās kredīta summas. GPL ir redzama kredīta pieteikuma brīdī.

Kredits7 – Aizņemoties pirmajā reizē GPL ir 0%, jo Kredits7 pirmais kredīts ir bez procentiem. Aizņemoties atkārtoti GPL ir atkarīga no izvēlētās kredīta summas. GPL ir redzama kredīta pieteikuma brīdī.

Kredits365 – Aizņemoties pirmajā reizē GPL ir 0%, jo Kredits365 pirmais kredīts ir bez procentiem. Aizņemoties atkārtoti GPL ir atkarīga no izvēlētās kredīta summas. GPL ir redzama kredīta pieteikuma brīdī.

Ātros kredītus ieskauj daudz neskaidrību un pārpratumu. Ārpus šīs nozares, kritiķi redz augstās gada procentu likmes (GPL) un apsūdz ātro kredītu aizdevējus par “agresīvu” kreditēšanas praksi uz patērētāju labklājības rēķina.

Ātro kredītu internetā GPL nav uzticama, jo tā neatklāj faktu, ka daudzi cilvēki neiebilst maksāt 10 eiro, lai aizņemtos 100 eiro, kas ļaus tiem izvairīties no papildus maksām vai no mulsinošas situācijas. Nemaz nerunājot par to, ka šiem cilvēkiem ātrie kredīti internetā ir vienīgā iespēja iegūt finansējumu. Tas nozīmē, ka Jums nevajadzētu pievērst uzmanību ātro kredītu GPL, jo ātrie kredīti neilgst visu gadu: ātro kredītu aizņēmēji aizņemas naudu tikai uz īsu atmaksas termiņu, tāpēc viņi nekad galu galā neizmantos kredītu visu gadu un tāpēc viņi nekad galu galā nemaksā kaut tuvu GPL.

Turpinot par gada procentu likmi

Ātrie kredīti ir lieliski, jo nav vajadzīgi dažādi dokumenti, ko parasti prasa iesniegt lielu kredītu aizdevēji. Un tas ir pašsaprotami, jo tiek aizdotas nelielas naudas summas uz īsu atmaksas termiņu. Un tā, Jūs iegūstat ātru apstiprinājumu internetā ļoti īsā laikā. Ātrie kredīti nejautā pēc ķīlas vai galvotāja. Tieši šo iemeslu dēļ, iekasētā kredīta procentu likme ir augstāka kā vidēji citiem kredītiem, tomēr rūpīga aizdevēju izpēte un salīdzināšana internetā ļaus Jums atrast izdevīgāko kredītu Jūsu finansēm. Jāatgādina, ka gan lieliem kredītiem, gan maziem kredītiem (ātrajiem kredītiem) procentu likmes noteikšanai tiek izmantota GPL formula. Tas nav īsti pareizi attiecībā uz mazajiem kredītiem jeb ātrajiem kredītiem, jo šie kredīti ļoti reti tiek izmantoti vesela gada garumā. Dēļ GPL šie ātrie kredīti izskatās tik dārgi. Varbūt tādas ir konkurentu intereses? Varu iedot labāku piemēru, kā izskatās ātro kredītu GPL. Standarta maksa pie laba aizdevēja par 100 eiro ātro kredītu ir 10 eiro. Tas nozīmē, ka atkārtota ātrā kredīta kopējā atmaksājamā summa pēc viena mēneša būs 110 eiro. Domāju, ka tā ir saprātīga maksa par 100 eiro lielu kredītu, kurš tiek aizdots uz 30 dienām bez jebkādas ķīlas un galvojuma. Nevērtējiet GPL, jo tas ir muļķīgi! Vērtējiet kopējās aizdevuma izmaksas un savu spēju atmaksāt aizdevumu.

Noderīga informācija:

Noteikumi par patērētāja kreditēšanu.

Gada procentu likmes aprēķināšanas metode.

Direktīvas 2005/29/EK, kas attiecas uz negodīgu komercpraksi,
īstenošanas un piemērošanas vadlīnijas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *