Fiksēta un kas mainīga procentu likme

Noformējot jebkura veida aizdevumu pastāv iespēja saskarties ar terminiem fiksēta un mainīga Procentiprocentu likme. Lai neapmulstu un izvēlētos izdevīgāko un sev piemērotāko variantu ir svarīgi noskaidrot kas ir fiksēta un kas mainīga procentu likme un kā tās var ietekmēt aizdevumu ar to saistītās izmaksas.

Fiksēta procentu likme var tikt noteikta uz kādu konkrētu kredīta atmaksas posmu vai pat visu atmaksas periodu. Šīs procentu likmes gadījumā, ikmēneša procentu maksājumi ir nemainīgi, un finanšu tirgus svārstības tos neietekmē. Parasti fiksēto procentu likme ir augstāka nekā mainīgā, taču tā nodrošina stabilitāti un zināmu atmaksas summu visā aizdevuma atmaksas periodā.

Mainīgā procentu likme tiek noteikta vadoties pēc starpbanku procentu likmes, kas ir mainīga un papildus bankas noteiktās procentu likmes, kas ir nemainīga. Procentu likmes maiņa jeb pārskatīšana notiek reizi 3 vai 6 mēnešos, atkarībā no bankas noteikumiem un konkrētā aizdevuma. Šajā laika perioda likme var būt samazinājusies, kas arī samazina ikmēneša maksājumu vai arī gluži pretēji palielinājusies, maksājumus sadārdzinot. Salīdzinot ar fiksēto likmi, mainīgā likme parasti tiek noteikta zemāka, taču, ka jau iepriekš tika minēts, laika gaitā tā var mainīties un nav stabila.

Lai izvēlētos izdevīgāko procentu likmes variantu, būtu vēlams saņemt aizdevēja piedāvātu finanšu konsultāciju un aplūkot pašreizējo tirgus situāciju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *