Eiro un cenu apaļošana

EiroLoģiski, ka iedzīvotājus visvairāk uztrauc tieši cenu noapaļošana pēc eiro ieviešanas. Tā iedzīvotājus ietekmēs tiešāk nekā, piemēram, atviegloti bankas pārskaitījumi ar ārvalstīm vai nacionālās valūtas zudums. eiro ieviešanas likums vēsta, ka cenu noapaļošanai jānotiek pēc noteiktas sistēmas, t.i., noapaļot uz augšu cenas drīkst, vadoties pēc trešā cipara aiz komata. Piemēram, 2,331-2,334 eiro kļūs par 2 eiro un 33 centiem, bet 2,335-2,339 eiro par 2 eiro un 34 centiem.

Cenu noapaļošana un ērtības

Problēmas, protams, rodas, kad esam pieraduši par atsevišķiem pakalpojumiem maksāt apaļas summas: ja par zoodārza apmeklējumu jāmaksā 5,68 eiro 3 latu vietā, tas rada zināmas neērtības gan kasei, gan pašiem zoodārza apmeklējumiem. Turpretim citās nozarēs, kur skaidri zināmas izmaksas un no tām gaidāmie ienākumi, piemēram, starppilsētu pasažieru pārvadājumos, jau notiek biļešu cenu noapaļošana – šajās nozarēs patērētājs maksās vēl precīzāku summu, tādēļ, ka eiro ir mazāks, tālab arī “precīzāks”.

Bet lielā problēma paliek neatrisināta – kas traucē ierindas ražotājam noapaļot cenas pēc saviem ieskatiem? Īsā atbilde, protams, ir, ka nekas. Latvijā ir brīvais tirgus, tādēļ uzņēmumi principā drīkst cenas mainīt, kā vēlas. Taču no otras puses, eksistē gan tirgus monitori, gan dažādi regulācijas mehānismi, tādēļ uzņēmumi, kas pārāk aizraujas ar “noapaļošanu”, riskētu ne tikai ar publisku nosodījumu, bet arī tīri reālām sankcijām. Turklāt brīvā tirgus apstākļos šie preču un pakalpojumu sniedzēji gluži vienkārši riskētu ar ienākumu zudumu.

Piemēram, Igaunijā pēc pārejas uz eiro cenas lielākoties ir atstātas tādas pašas – tas gan rada zināmas neērtības, taču vismaz pārejas periodā noteikti liek cilvēkiem justies drošāk par to, kur paliek viņu nauda. Domājams, ka arī, piemēram, teātra biļetes un līdzīgi pakalpojumi vismaz sākumā būs pieejami par gluži neērtām cenām – gluži vienkārši nav pierasts teātra biļetes pirkt par 14.2 eiro. Domājams, ka pāreja uz “pieņemamākām” cenām notiks gandrīz vai nemanāmi. Starp teātra sezonām, atvaļinājumu laikā, vai gluži vienkārši tad, kad no iedzīvotāju atmiņas būs izgājusi maģiskā attiecība lata-eiro attiecība 1:1.42

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *