Eiro nomināli

Eiro ir vienota eirozonas valūta, kuru šobrīd izmanto 19 Eiropas Savienība dalībvalstīs. Eiro valūta kā bezskaidras naudas maksāšanas līdzeklis tikai izveidota jau 1999. gadā, kad to lietoja 11 ES dalībvalstis, taču vēlāk 2002. gadā tā ieguva taustāmu veidolu, kad tika izlaistas eiro monētas un banknotes. Šobrīd šo valūtu lieto aptuveni 337,5 miljoni Eiropas iedzīvotāju, un ar laiku to kļūs vēl vairāk, jo eirozonai pievienosies arī citas ES valstis.

Latvija eirozonai pievienojās un eiro valūtu sāka lietot no 2014. gada 1. janvāra. Pirms valūtas ieviešanas tika rīkoti dažādi, iedzīvotājus informējoši pasākumi, kā arī eiro ieviešanas sākumposmā bija iespēja lietot gan vecas lata, gan jaunās eiro naudas vienības.

Pirms Latvijas eirozonai pievienojās Igaunija, un, jau sākot ar 2015. gadu, eiro ir ieviest arī Lietuvā, tāda veidā atvieglojot ceļošanu, kā arī dažādu darījumu veikšanu gan ar tuvākajām kaimiņvalstīm, gan arī citām eirozonas dalībvalstīm.

Kā atpazīt eiro?

100 eiro

Eiro valūtas simbols ir € jeb grieķu burts epsilons (€), kas apzīmē Eiropas civilizācijas šūpuli, turklāt divām paralēlajām strīpām ir dota stabilitātes nozīme.

Pavisam ir 8 dažādu eiro nominālu valūtas monētas un 7 dažādu nominālu banknotes.

Monētu nomināli ir 1, 2, 5, 10, 20, 50 centi un 1, 2 eiro. Monētas atkarībā no to nomināla atšķiras pēc lieluma, biezuma un krāsas. 1 centa monēta ir vismazāk, bet 2 eiro monēta vislielākā. Eirozonas monētu dizains atšķiras pēc to izdošanas valsts. Priekšpuse visām monētām ir vienāda, taču aizmugurē atšķiras atkarībā no tā, kādu dizainu katra valsts ir izvēlējusies, taču visas monētas ir derīgs maksāšanas līdzeklis eirozonā.

Banknošu nomināli ir 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 EUR. Katra nomināla banknote ir citā krāsā un atšķiras pēc lieluma, taču to dizains ir vienots visās eirozonas valstīs.

Gan monētās, gan banknotēs ir iestrādātas dažādas pretviltošanas pazīmes, kas šo valūtu padara ne vien ērtu, bet arī drošu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *