Eiro ieviešanas patiesais atbalsts

Latvijas Bankas informatīvie rullīši sludina, ka eiro Latvijā atbalsta vairāk, nekā 30-40% iedzīvotāju, sakot, ka “Latvijas iedzīvotāji rāda lielāku uzticību eiro nekā šie procenti, jo vairāk nekā 80% kredītu ir paņemti eiro valūtā. Būtu labi, ja tā būtu taisnība: kredītus vēlas ņemt eiro valūtā, jo tie ir izdevīgāki. Latu kredītiem turklāt raksturīga vajadzība pēc mazākiem nodrošinājumiem – tas ir, daudzi nemaz neņemtu kredītus latos, ja tā nebūtu spiesta lieta. Ar to visu varam droši teikt, ka Latvijā nav nekāds “sublimētais atbalsts”, kas liek Latvijas iedzīvotājiem melot aptaujās – eiro kredītu izvēlei pamatā ir racionalitāte, bet eiro atbalsta tikai 30-40% iedzīvotāju.

500 eiro

Taču īstenībā atbalsts eiro ieviešanai Latvijā ir 67%, ar mazo atrunu – varbūt ne tieši tagad. Iespējams, šo skaitli esat redzējuši. Tas ir atbalsts, ko variants ‘jā’ saņēma tad, kad bija jābalso par dalību Eiropas Savienībā. Šādi var izteikties (jau atkal, ar atrunu, ka iestāšanās eirozonā bija iespējama arī citā laikā), jo pašos ES direktīvos ir paredzēts, ka agri vai vēlu Eiropas Savienības jaunie biedri pāries uz eiro. Tajā pašā laikā interesanti, ka, piemēram, Lietuva nemaz necenšas pildīt Māstrihtas kritērijus, kaut arī atbalsts Eiropas Savienībai tur sasniedza neticamu 91%.

Lietuvas piemērs liek domāt, ka pat ES atbalstoša zeme var izšķirties nogaidīt. Patiesi – Viļņas deputāti tieši to arī uzsver, kad runā par pievienošanos eirozonai – “ne tagad”. Un kaimiņu politiķos nedzirdam nekādu nesvarīgu runu par to, ka eiro būtu ļoti bezpersonisks – kaut arī nacionālisti uzsver Latvijas savdabīguma zuduma lomu tajā, ka nevajadzētu ieviest eiro, viņi patiešām neapzinās, ka tā ir neizbēgama lieta. Turpretim neizbēgama lieta nebija to ieviest 2014. gadā, kad eirozonas nākotne vēl nav nemaz tik skaidra. No otras puses – varbūt ar divu vai trīs gadu starpību, mēs beidzot paspēsim nedaudz izlēkt priekšā kaimiņzemes ekonomikai?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *