Eiro ieviešana un nacionālā pašapziņa

H+K Research dati, kuros par Eiro ieviešanas sekām tiek aptaujāti 1015 Latvijas iedzīvotāji, liecina par to, ka 79% Latvijas iedzīvotāji domā, ka neizjutīs lepnumu par savu valūtu, kad tiks ieviests eiro. Pret eiro ieviešanu (2013. gada augusts) ir veseli 53% iedzīvotāju. Pēc šiem skaitļiem vadoties, var saprast, ka iedzīvotāji, par spīti lata, kas no vienas puses ir arī Latvijas salīdzinošās nabadzības pierādījums, sliktajām īpašībām, tam tomēr ļoti pieķērušies.

500 eiro

Tas ir saprotams, jo lats 1. brīvvalsts laikā bija kļuvis par savdabīgu nacionālās identitātes simbolu. Tad tas tika segts ar zeltu, un zināmā mērā iemiesoja tādu stabilitāti, kā savulaik arī ASV dolārs – uzticama un dārga valūta, kas gan cirkulēja nieka 19 gadus, līdz latu aizvietoja ar rubli. Lai arī “jaunais” lats netika segts ar zeltu – nemaz nerunājot par to, kā iedzīvotāji tika baidīti ar devalvāciju, – un visādi citādi bija niķīgāks par savu priekšgājēju, arī tas, pateicoties savam veiksmīgajam dizainam, ir iespiedies tautas atmiņā, kaut gan atkal – kopš 1993. gada ir pagājuši vien 20 gadi, kad vēlreiz lats dod vietu lielākai valūtai.

Jāteic gan, ka nacionālie simboli tiešām pazudīs tikai no banknotēm, bet uz monētām varēsim redzēt LR ģerboni un tautumeitu, kas rotāja 5 latu monētu pirms Otrā pasaules kara un bija kas līdzīgs pretošanās simbolam PSRS okupācijas laikā. Un tomēr – zināms neapmierinājums ir neizbēgams. Mūsu vēsture nav nemaz tik ļoti saistīta ar plašo Eiropu, nekad tajā neesam spēlējuši lielu lomu, tādēļ pat tādu kuriozu kā apvienotu Baltijas valstu valūtu no pašlepnuma viedokļa varētu uztvert daudz vieglāk nekā eiro, kas, beigu galotnē, latviešiem ir diezgan svešs.

Bet, par spīti visam, ir iespējams skatīties uz eiro ieviešanu arī kā turpinājumu Latvijai Eiropā, tās vietai pasaulē, turpinājumu arī iepriekšējās valūtas vēsturei. Ēriks Stendzenieks, kura vadītā aģentūra veic eiro ieviešanas informatīvo kampaņu, izsakās šādi: “Kā no zīles izaug ozols, kā no kūniņas izkūņojas taurenis, tā arī lats ir izaudzis, attīstījies un kļūs par eiro.” Savā ziņā tā ir taisnība, jo Latvija, 2004. gadā iestājoties Eiropas Savienībā, jau sen piekrita ieviest eiro, jautājums bija tikai – kad. Tagad, kad tas jau ir fakts, kas teju, teju notiks, mēs beidzot apzināmies, ka pat tādai abstrakcijai kā nauda mūsu nācijas izpratnē nozīme nemaz nav maza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *