Eiro ieviešana un mazumtirdzniecības uzņēmumi

EiroKaut arī eiro ieviešana saistās gan ar guvumiem, gan ar zudumiem uzņēmumu kasēs, gaidāms, ka daudzi t.s. “mazie uzņēmumi” nogrims līdz ar eiro parādīšanos pie apvāršņa. Iemesls nav tikai eiro, bet arī vairākas likumdošanas korekcijas, ko ieviesīs valsts. Pirmkārt, tās ir izmaiņas mazo uzņēmumu nodokļos. Jau tagad uzņēmumi ar apgrozījumu līdz 1000 latiem maksā nodokļos pat 50% no apgrozījuma. Ar nākamo gadu katram uzņēmumam par katru darbinieku, kurš pelna minimālo algu, būs nodokļos jāmaksā par 30ls vairāk, nekā pašlaik.

Eiro ieviešana saistās ar vairākiem dārgiem pasākumiem – jaunu kases aparātu ieviešanu, grāmatvedības izdevumiem, u.t.t. Eiro, kā zināms, tiks ieviests 2014. gada janvārī. Tad pat stāsies spēkā arī izmaiņas alkohola aprites likumā, paredzot, ka alkoholu varēs tirgot tikai tam speciāli paredzētās, video novērotās vietās. Tie ir patiešām vērā ņemami izdevumi mazajiem uzņēmumiem, kuriem turklāt vēl būs jāmaksā lielāka minimālā mēnešalga (225 lati jeb 320 eiro) un, piemēram, šajos 30 latos jau iekļautais 5 latu sods par minimālās algas maksāšanu. Šīs izmaiņas paredzētas, lai mazinātu t.s. “ēnu ekonomiku”, taču var tikai sardoniski spriest, ka galvenie ieguvēji būs nevis iedzīvotāji, bet kases aparātu ražotāji un grāmatveži.

Jaunās valsts paredzētās izmaiņas likumos iespējams uztvert tikai ar neizpratni. Izbrīnu izraisa arī, piemēram, eiro ieviešanas kampaņa, kuras ietvaros uzņēmumi var sevi pasludināt par “godīgu eiro ieviesēju”. Fakts: Latvijā ir brīvais tirgus. Tātad – cenas nosaka tirgotāji. Ja tirgotājs uzskata, ka var vairāk nopelnīt, un viņa veikalu apmeklēs arī ar augstākām cenām, tad ne tukšas kampaņas, ne valsts nevarēs neko padarīt. No tā var noprast, ka kampaņa paredzēta iedzīvotāju siržu mīkstināšanai pret eiro, baiļu mazināšanai. Bet – kāpēc par nodokļu maksātāju naudu? Savienojot šo “godīgas eiro ieviešanas” kampaņu ar iepriekš minētajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, var teikt, ka mazumtirgotāji būs spiesti eiro ieviest pat ļoti negodīgi – ciema bodes vai nu izzudīs, vai kļūs dārgākas, turklāt videonovērošana padarīs tās arī daudz, daudz neomulīgākas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *