Eiro ieviešana Lietuvā

Lai gan Latvijā lasāmi ziņu virsraksti – “Lietuva seko Latvijas piemēram, ieviešot eiro” – un tā tālāk, skaidrs, ka Lietuva vienkārši izvēlējās eiro ieviest savā tempā, nevis kādam sekojot. Lai gan gada sākumā lietuvieši, kas jau principā bija iedarbinājuši mašīnu, kas viņus ievedīs eiro zonā, varēja kost pirkstos, vērojot destabilizējošo Ukrainas konfliktu, tagad redzams, ka viņu lēmums bija pārdomātāks, nekā varētu domāt.

Lietuva ir kļuvusi par 19. eirozonā nonākušo valsti, un tas ir labi ne tikai no tūristu, bet arī no uzņēmēju un Eiropas Savienības skatupunkta. Lietuva, protams, bija pēdējā Baltijas valsts, kas iestājās eiro zonā – 2014. gada 1. janvārī to izdarīja Latvija, bet 2011. gada 1. janvārī – Igaunija. Šajā rakstā īsi apskatīsim to, kā notika eiro ieviešana Lietuvā, kā arī pāris starpgadījumus Viļņas ceļā uz jauno valūtu.

Vai tas bija gudrs solis?

2013. gadā, kad Latvija beidzot varēja pievienoties eirozonai, Eiropas ekonomiskais klimats vēl nebija tik labs, kā tagad. Grieķija, Itālija un Spānija slīka parādos, un, ja Grieķija izdomātu atteikties no saviem pienākumiem, tad pārējās valstis varētu sagaidīt, ne mazāk, ne vairāk, vienkāršs ekonomisks krahs. Savukārt tagad Grieķija mierīgi var izstāties no eirozonas, un vienīgais, kas būtu gaidāms, būtu eiro vērtības kritums (un, protams, arī pašas Grieķijas ekonomisks sabrukums). Lai gan iepriekšējā gada sākumā nebija skaidrs, ko jaunais gads nesīs Eiropai, tas ir bijis vētrains, taču tikai ārēji. Vācija un it sevišķi Lielbritānija krietni pieaudzēja savus vēderiņus, un arī mums pašiem neklājās slikti. Tātad var teikt, ka Lietuva eirozonā ienāca ātri, taču ne pārsteidzīgi, kurpretim to noteikti nevarētu teikt par mums.

Eiro ieviešanas hronoloģija Lietuvā

Lietuvā eiro ieviesa 2014. gada 1. janvārī, taču cenas abās valūtās bija jānorāda no 23. augusta. 1. decembrī Lietuvā sāka tirgot eiro ieviešanas sākumkomplektus, un līdz eiro ieviešanai 1. janvārī gandrīz visi no tiem bija izpirkti. Līdzīgi kā tas bija Latvijā, litus pret eiro varēs samainīt līdz eiro ieviešanas gada jūnijam, savukārt nacionālajā bankā tos varēs samainīt, kamēr vien tā pastāvēs. Tirdzniecība abās valūtās Lietuvā notika līdz 15. janvārim, savukārt 9. janvārī apgrozībā esošo litu skaits jau piekāpās eiro daudzumam.

Latviešiem der zināt, ka neizmantotās litu banknotes varēs bez maksas samainīt pret eiro (pēc oficiālā kursa, kas ir 3,45 liti pret vienu eiro) līdz 2015. gada februāra beigām. Litu banknotes pēc oficiālā kursa iespējams samainīt Latvijas Bankas kasē, K. Valdemāra ielā 1B. Starp citu, tāpat kā latviešiem, arī lietuviešiem ir šādas tādas problēmas ar terminoloģiju. Mēs kādreiz gribējām teikt – euro ar tik reto divskani ‘eu’, taču tagad šis vecais variants atrodams vien likumos. Tāpat arī lietuvieši, lai gan vienotās valūtas nosaukums ir ‘euro’, sarunvalodā biežāk dzirdams ‘euras’.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *