Eiro banknotes un monētas

500 eiro

Eiro valūta kā bezskaidras naudas maksāšanas līdzeklis tika ieviesta 1999. gadā, kad to izmantoja 11 Eiropas Savienības valstīs. Vairāku gadu garumā tika izstrādāts eiro dizains, līdz beidzot 2002. gadā, klājā nāca taustāmas eiro valūtas monētas un banknotes. Mūsdienās Eiro monētas un banknotes ir oficiāls maksāšanas līdzeklis 19 eirozonas valstīs, taču tiek prognozēts, ka šis skaits palielināsies, jo ceļā uz kopīgu valūtu ir arī citas ES valstis.

Eiro valūta sastāv no 8 dažādu nominālu metāla monētām un 7 papīra banknotēm.

Eiro monētas

Eiro monētas iedalās 1, 2, 5, 10, 20, 50 centu monētās, kā arī 1 un2 eiro monētās. Atkarībā no monētu nomināla atšķiras to lielums, biezums un metāla krāsa, no kura monētas izgatavotas. Pēc izmēra mazākā ir 1 centa monēta, bet lielākā 2 eiro monēta.

Monētu dizaini atšķiras atkarībā no tā, kurā eirozonas valstī monēta ir izdota. Visu vienāda nomināla monētu priekšpuses jeb aversa dizains ir vienāds, taču izmaiņas redzamas monētas otrā pusē jeb reversā. Monētas aizmugurē – reversā, katra valsts izmanto savu simboliku, turklāt katrai valstij ir tiesības izdot īpašās jubilejas monētas.

Eiro monētas ietver speciālus pretviltošanas elementus, piemēram, tajās iestrādāti mašīnlasāmi raksturlielumi, kas ļauj tās izmantot tirdzniecības automātos visās eirozonas valstīs, 1 un 2 eiro monētas veidotas no 2 dažādiem metāliem, taču 10, 20, 50 centu monētas veidotas no īpaša metālu sakausējuma – ziemeļu zelta.

Eiro banknotes

Eiro banknotes iedalās 5, 10, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro banknotēs. Banknošu dizains visā eirozonā ir vienāds, un dalībvalstīm nav dota iespēja to ietekmēt, taču atkarībā no nomināla atšķiras banknošu izmēri un krāsas. 5 EUR banknote ir vismazākā, taču 500 EUR vislielākā.

Tā kā banknošu dizains visās eirozonas valstīs ir vienāds, to ir vienkāršāk atpazīts un iegaumēt.

Eiro banknotēs tāpat, kā monētās ir iekļauti dažādi pretviltošanas elementi, piemēram, reljefo iespiedums, kā arī ūdenszīme, drošības josla un caurskata zīme, turklāt iepriekš minētie 3 drošības elementi redzami abās banknotes pusēs.

Tevi varētu interesēt par banknotēm:
Kā pārbaudīt eiro banknotes
5 eiro banknote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *