Devalvācija

Devalvācija, par kuru daudz un ilgi tika spriests ekonomiskās krīzes laikā, vēl joprojām ir gana sāpīgs temats, jo daži uzskata, ka tā būtu līdzējusi Latvijas ekonomikas straujākai atkopei, kurpretim citi pieturās pie iepriekšējā viedokļa. Par šo ir bijis jau gana daudz strīdu, un atbildes uz jautājumu “kas būtu noticis” īstenībā nav nevienam. Taču šajās diskusijās nereti tiek piemirsts, kas tad īsti tā devalvācija ir un kādu iespaidu tā atstāj uz ekonomiku.

Kā devalvē valūtu?

Valūtas devalvācija ir naudas vērtības krišanās, salīdzinot ar citām valūtām. Parasti ar to saprot apzinātu procesu, kurā valūtas izdevējbanka (Latvijas gadījumā – Latvijas Banka) nosaka jaunu valūtas fiksēto kursu pret ārzemju valūtām. Pašlaik notiekošā eiro vērtības krišanās pret ASV dolāru nav devalvācija, jo nav noteikts mērķa kurss, taču var teikt, ka Eiropas Centrālā banka īsteno apzinātu politiku, kuras rezultātā krīt eiro vērtība pret ASV dolāru un citām valūtām (tas tiek darīts, lai rosinātu pirktspēju). Kad valūta tiek devalvēta (un pirms tam), tie, kam ir uzkrājumi šajā valūtā, parasti mēģina no šīs valūtas atbrīvoties, tādējādi turpmāk stimulējot devalvāciju.

Devalvācijas sekas

Kopumā devalvācijas pamatuzstādījums ir tāds, ka sadārdzinās ārzemēs ražoto preču vērtība un kļūst lētāk iegādāties vietējos produktus un pakalpojumus.

  • Sekas uzņēmējiem – pieaug pieprasījums pēc vietējo uzņēmēju precēm un produktiem, kā arī palielinās eksports (ārzemju pircēji var nopirkt vairāk valstī ražotu preču), sadārdzinās ražošanas iekārtu u.c. lietu iegāde ārzemēs;
  • Sekas iedzīvotājiem – samazinās uzkrājumu vērtība (vismaz noteiktā līmenī arī valstī, kur notikusi devalvācija), ārzemju produkti un pakalpojumi paliek dārgāki.

Tāpat ir arī virkne neparedzamu seku, kādas devalvācija atstāj uz piedāvājumu, taču tās apskatīt prasītu pārāk daudz laika. Protams, tas ir tikai teorētiskais uzstādījums–devalvācija ir tikusi izmantota, lai stimulētu eksportu un iekšējo pieprasījumu (to var saukt par mūsdienīgu merkantilismu), taču tā ne vienmēr ir efektīva, jo tā strādā, tikai esot spēkā atsevišķiem kritērijiem. Devalvācija reti ir efektīva pati par sevi – parasti tās efekts ir īslaicīgs, un, ja tā tiek pielietota nelabvēlīgos apstākļos, dažreiz veiksmīgākais scenārijs vienkārši ir lēna atgriešanās pie status quo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *