Daudzdzīvokļu māju siltināšanas kredīts

Daudzdzīvokļu māju siltināšana ir viens no “karstajiem tematiem” saistībā ar Eiropas Savienības finansējumu, māju apsaimniekotāju vērību vai nevērību pret iespējām uzlabot sevis apsaimniekotās mājas, kā arī ar daudzdzīvokļu namu spēju mobilizēt sevi un citus, lai vecajām padomju laiku mājām iedvestu jaunu dzīvību un rezultātā maksātu daudz mazākus komunālos maksājumus. Šajā rakstā apskatīsim, kādā kārtībā saņemams daudzdzīvokļu māju siltināšanas kredīts.

Daudzdzīvokļu māju siltināšana, aizņemoties naudu

Hipotekārais kredītsSaskaņā ar portālā LSM sniegtajiem datiem, 2016. gada februārī energoefektivitātes paaugstināšanas programmā bija iesaistījušies 753 nami, kuru vidējais ietaupījums uz siltināšanas izmaksām bija 40%. Tas nozīmē – šajos namos ir aptuveni par 40% mazāki maksājumi par siltumu. Lielākā daļa namu šajā programmā siltināti Latvijas reģionos, kur acīmredzot uzticība namsaimniekam – kā arī namsaimnieku aktivitāte – ir lielāka nekā Rīgā, kur programmas ietvaros nosiltināti vien pieci nami ar līgumiem par vēl 42 nosiltināšanu. 50% no šo projektu izmaksām finansējusi Eiropas Savienība, un Ekonomikas ministrija plāno, ka nākamajos piecos gados varētu tikt nosiltināti vēl 1500 nami.

Kā var paņemt kredītu daudzdzīvokļu māju siltināšanai?

Šie kredīti tiek izsniegti namsaimniekiem, ieķīlājot komunālos maksājumus. Tas ir, ja kredīts par mājas siltināšanu netiek atmaksāts, iedzīvotājiem netiek atņemti dzīvokļi vai kas līdzīgs. Šis kredīts tiek ņemts uz 15 līdz 20 gadiem, tāpēc skaidrs, ka lielpilsētās, kur cilvēku uzticība citiem ir mazāka – tāpat kā iespēja, ka īres dzīvoklī tiks dzīvots ilgāk par šiem pašiem 15-20 gadiem – daudzdzīvokļu māju siltināšana notiek daudz slinkāk. Tāpat lielajās pilsētās ir mazāka uzticība vietējam namu pārvaldniekam.

Lai nu kā, kad tiek paņemts kredīts mājas siltināšanai, tiek izraudzīts būvdarbu veicējs – kas arī var sagādāt problēmas, jo tur, kur ir daudz naudas, ir daudz interešu – kas veic mājas siltināšanu. Būvdarbu veicēju izvēlas mājas apsaimniekotājs, tāpēc skaidrs, kāpēc tieši uzticība namsaimniekam ir tik svarīga šajā procesā.

Ir svarīgi izvēlēties būvuzraugu, kas pārstāv iedzīvotāju, nevis būvnieku intereses, jo tādā gadījumā māju var nosiltināt slikti, un tajās var sabojāties iekšējais klimats. Kad tiek paņemts kredīts, sākumā var nebūtiski vai būtiski pieaugt maksājumu slogs mājas iemītniekiem, taču tam vajadzētu agri vai vēlu nosegt izdevumus, kas rastos ar lielākiem komunālajiem maksājumiem sliktas siltināšanas dēļ. Eiropas Savienības finansējums vismaz pašlaik, šķiet, ir pieejams tikai pēc kredīta paņemšanas bankā. Tāpat jārēķinās, ka bankās kredīts nav bez procentiem, kas nozīmē, ka prāva jūsu rēķinu summa tiks novirzīta vienkārši kredīta procentu atmaksai.

Tas, cik liels būs ietaupījums, ir atkarīgs no katra projekta, kā arī no dzīvokļa novietojuma, logu daudzuma, utt. Jāņem vērā, ka ietaupījums nav vienīgais ieguvums no šiem projektiem – faktiski siltināšana var paildzināt mājas mūžu par vairākiem gadiem vai pat gadu desmitiem, kā arī padarīt to daudz pievilcīgāku un vērtīgāku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *