Cik maksā kredīts Latvijā

“Cik maksā kredīts,” protams, ir nekorekts jautājums, jo nav zināms kredīta veids. Daži kredīti ir *bezmaksas (*par procentiem – atmaksājiet tik, cik aizņēmāties + reģistrācijas maksa 0.01, jo tas attiecas tikai uz pirmo kredītu), citi atkal caur procentiem var izmaksāt vairāk, nekā aizdevuma summa. Šajā rakstā īsi apskatīsim, ko ņemt vērā, aizņemoties, kā arī to, cik var izmaksāt noteikti kredīta veidi.

Doma, onkulis

Kas veido kredīta izmaksas?

Kredīta izmaksas veido dažādi mainīgie:

  • Procentu likme (no ~3-5% gadā patēriņa kredītam līdz 200% gadā ātrajiem kredītiem);
  • Komisijas maksa (no €0.00 ātrajiem kredītiem, līdz 1.25-1.5% no summas klāt ar nodevām hipotekārajam un patēriņa kredītam);
  • Apkalpošanas maksa (piemēram, pagarināšanas maksa ātrajam kredītam);
  • Citas izmaksas.

Kopējās kredīta izmaksas Latvijā pēc likuma nosaka ar Gada procentu likmi (GPL), ko aprēķina, rēķinot visas kredīta izmaksas, izteiktas procentos, no kopējās aizdevuma summas. GPL svārstās no 5-1000% atkarībā no kredīta veida. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ziņo: “GPL ietver kredīta kopējās izmaksas, iekļaujot izmaksas par procentu maksājumiem un citas summas, kas patērētājam jāmaksā saistībā ar kredītu.”

Piemēri kredīta izmaksām

Kredītu izmaksu piemēri

  • Patēriņa kredīts – €1000 aizdevums uz gadu ar procentu likmi 9% gadā un paņemts par €71 komisijas maksu kopā izmaksās 1000 (pamatsumma) +1000*0.09 (procenti) + 71 (komisija) = €1161. GPL = 16.1%.
  • Ātrais kredīts – €300 aizdevums bez procentiem ar pagarināšanas maksu €30 mēnesī. Lai gan tas ir jāatgriež mēneša laikā, ja to neizdara un neņem vērā soda procentus, tas gadā izmaksās 300 (pamatsumma) + 11*30 (pagarināšanas maksa) = €630 GPL = 110%. Jāņem vērā, ka GPL aprēķina, ņemot vērā visas kredīta izmaksas, to aizņemoties uz gadu.
  • Hipotekārais kredīts (vienkāršots variants) – €10000 aizdevums uz 5 gadiem ar procentu likmi 3% un EURIBOR 3% likmi. Tā komisijas maksa ir 1.25% no summas (€125). Piecos gados tas izmaksās 10000 (pamatsumma) + 10000*0.06*5 (procenti reiz laiks) + 125 = €13125. GPL = (3125/5)/10000 = 6.25%.

Ar to, kā aprēķina GPL smalkā – nevis vienkāršotā veidā kā augstāk – iespējams iepazīties Patērētāju tiesību aizsardzības centra rakstā.

Cik maksā kredīts?

Aptuvenas – ļoti aptuvenas atbildes – ir minētas augstāk, tomēr svarīgi ir ne tikai izvēlēties lētāko kredītu, bet arī tādu, kuru varat atļauties. Lai gan kredīta izmaksas ir atšķirīgas no kredīta veida un tiek aprēķinātas ar GPL, uz dažiem kredīta veidiem (galvenokārt ātro kredītu) GPL var īsti neattiekties, ja vien kredīts tiek atdots godprātīgi. Lai gan daudziem SMS kredītiem procentu likmes ir ļoti augstas, pirmie aizdevumi tiek izsniegti bez maksas, tādējādi tos varat atdot bez maksas, pat ja faktiski GPL ir trīsciparu skaitlis.

Tomēr arī šajā gadījumā GPL var būt tīri informatīva nozīme – kā tas ir arī ar cita veida kredītiem – jo tā parāda, cik dārgs ātrais kredīts var būt, un tas, lai nepiepildītos sliktākais scenārijs, ir jūsu ziņā. Tāpat kā citos kredīta veidos, arī hipotekārā un patēriņa kredīta izmaksas var sasniegt daudz augstākus griestus atkarībā no tā, kāds ir jūsu līgums. Tiklīdz pārstājat pildīt saistības, parastie līguma noteikumi uz jums vairs neattiecas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *