Budžets

Budžets pēc Vikipēdijas definīcijas ir “ieņēmumu un izdevumu plāns kādam noteiktam laika posmam, darbam, pasākumam vai funkcijai”. Pastāv vairāki budžeta veidi, un budžeta ieņēmumi vai izdevumi nav obligāti piesaistīti kādai valūtai – piemēram, nebūs muļķīgi runāt par budžetu saistībā ar resursu daudzumiem (Saūda Arābijas naftas budžets) vai citām lietām. Budžetus plaši pielieto ģimenes (mājsaimniecības), uzņēmumi, valstis, pašvaldības utt. Šis vārds ir cēlies no franču valodas bougette, kas nozīmē “somiņa”.

Ko der zināt par budžetu?

?

  • Budžets tiek radīts, lai saskaņotu uzņēmuma, ģimenes, valdības darbību vienota plāna ietvaros. Ar budžetu tiek uzstādīti mērķi, prioritātes. Tas strādā kā latiņa, kas ļauj izmērīt darba rezultātus. Piemēram, valsts var vērtēt Ieņēmumu dienesta darbību, vadoties pēc atšķirībām starp uzstādītajiem un sasniegtajiem mērķiem.
  • Budžets parasti tiek izvirzīts uz gadu, taču, piemēram, ģimene var rēķināties arī ar ikmēneša budžetu un līdzīgām lietām. Tas liek visiem iesaistītajiem domāt uz priekšdienām – kā tiks sasniegti uzstādītie mērķi, ko var uzlabot, kāds ir nākotnes potenciāls.
  • Runājot par budžetu, bieži piemin tādus atslēgvārdus kā plānošana, koordinēšana, komunikācija, motivācija, kā arī kontrole un novērtējums. Piemēram, ģimenes budžeta plānošanā iesaistās vīrs un sieva. Tālāk viņi saskaņo savas darbības (koordinēšana), lai nonāktu pie mērķa – piemēram, pirmās iemaksas sakrāšana dzīvokļa iegādei. Lai plāns tiktu izpildīts, nepieciešama komunikācija abu iesaistīto starpā. Iespējams, ka šis pāris ir skrupulozs, tāpēc reizi ceturksnī veic kontroli (revīziju) – kā ir izdevies pie budžeta pieturēties. Svarīgi, lai visu šo laiku viņi skaidri apzinātos, kāpēc dara vienu vai otru lietu (motivācija), savukārt novērtējums tam, kā viņiem izdevies visu veikt, visticamāk, jau nāks no bankas puses.

Budžetam ir arī vairāki veidi:

  • Pārdošanas budžets – šajā budžetā parasti uzņēmumi raksta to, ko viņi plāno pārdot, kā arī par kādu cenu;
  • Ražošanas budžets – ražošanas budžets aprēķina, cik vienības jāuzražo, lai sasniegtu pārdošanas mērķus. Šajā budžetā tiek skaitītas arī, piemēram, izmaksas budžetam un citas lietas.
  • Kapitāla budžets – šajā budžetā tiek aprēķināts, vai uzņēmuma kapitālu (datorus, iekārtas, auto) ir vērts uzlabot.
  • Tāpat budžetu pielieto arī tādām lietām kā mārketingam, projektiem, naudas plūsmai, ienākumiem, izdevumiem, utt.

Plānojot budžetu, ir svarīgi būt reālistiskam, cienīt visas iesaistītās puses un tās uzklausīt, kā arī konstruktīvi domāt – ar kādu mērķi tas tiek sastādīts? Piemēram, Latvijas budžetu bieži kritizē, ka tas tiek sastādīts bez mērķa, biežāk vienkārši knibinoties ap vietām, kur var kaut ko nošķēlēt, kā arī neskatoties uz uzņēmēju kritiku vai to, ka bez ilgtspējīga budžeta – kurā būtu fiksētas vai vismaz aptuveni noteiktas nodokļu likmes pārskatāmā nākotnē – Latvija nav pārāk pievilcīga ārzemju investoriem, vai vismaz šo pievilcību zaud. Tas pats attiecas uz ģimenes budžetu. Vai tiešām ir svarīgi taupīt, ja nezināt, ar kādu mērķi sataupīto taisāties tērēt?

2 Replies to “Budžets”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *