Budžeta plānošana

Budžeta plānošana ir svarīga, lai nākotnē varētu uzlabot savas dzīves apstākļus un nodrošināt savu finansiālo stabilitāti neparedzētos gadījumos. Piemēram, budžeta plānošana var noderēt ne tikai naudas iekrāšanai, bet arī labas pensijas nodrošināšanai un drošībai neparedzētos gadījumos – slimnīcas izdevumi, darba zaudēšana, utt. Šajā rakstā piedāvāsim jums ASV izplatītu budžeta plānošanas formulu, kas varētu palīdzēt jums izveidot savu pirmo budžetu.

50/20/30 procentu princips

Izplatīts budžeta plānošanas princips – to popularizējušas tādas finanšu plānošanas organizācijas kā LearnVest – ir t.s. 50/20/30 princips, kas vienkārši izsakoties sadala ikmēneša tēriņus noteiktās grupās.

  • 50% – fiksētie izdevumi. Izdevumi, kas katru mēnesi nemainās. Piemēram, īre, komunālie maksājumi (aprēķiniet vidējo, ja tie atšķiras no mēneša uz mēnesi), telekomunikāciju pakalpojumu izmaksas, transporta izmaksas, sporta zāles izmaksas;
  • 20% – finansiālie mērķi. Iemaksas “neparedzētu gadījumu fondā”, kredītsaistību dzēšana, kā arī iemaksas pensiju fondā. Visi trīs ir svarīgi, taču ja esat ģimene, tad finansiālajos mērķos varat ielikt arī, piemēram, krāšanu pirmajai iemaksai hipotekārajam kredītam.
  • 30% – ikdienas – mainīgie – izdevumi. Iepirkumi (arī pārtika – tāpēc, ka izdevumi pārtikai katru mēnesi atšķiras no tā, kur iepērkaties), hobiji, izklaide, ceļojumi, utt. Šī ir svarīga izdevumu kategorija, jo tas ir “personīgais” budžets – to var noskaidrot, atņemot no saviem ikmēneša izdevumiem summu, ko izdodat finansiāliem mērķiem, kā arī fiksēto izdevumu summu. Tā kā šī summa, ja jums ir algots darbs, paliks nemainīga, jūs varat to tērēt, kā vien tīk.

Kā ietaupīt, plānojot budžetu?

Kad esat sadalījis budžetu šajās prioritātēs, jūs varat gūt ieskatu ne tikai savās finansēs, bet arī – ja jums nav pārāk daudz laika, lai katru mēnesi plānotu savus izdevumus – uzkrāt drošākai dzīvei, kurā ar lielāku ticamību sasniegsiet savus mērķus. Ar šo formulu varēsit apgraizīt izdevumus, kur tie šķiet pārāk lieli. Piemēram, ja nesanāk 20% ienākumi novirzīt finansiālo mērķu sasniegšanai, tad vai nu fiksētie, vai ikdienas izdevumi ir pārāk lieli (varbūt abi divi). Tātad var atteikties no kabeļtelevīzijas (fiksētie), sākt iet uz Rimi nevis dārgajiem veikaliem (mainīgie), vai arī veikt lielākas pārmaiņas, piemēram, nomainīt dzīvokli vai mašīnu, lai sanāk mazāki izdevumi.

Lielākajai daļai cilvēku pavisam godīgi nav vairāk par vienu vai divām stundām mēnesī, kuras pavadīt, pētot savu budžetu. Šis 50/20/30 princips var kalpot par jūsu prioritāšu rasējumu, kuru ar laiku varat pilnveidot. Tas ir vienkāršs, sistemātisks veids, kā varat iekrāt, novirzot noteiktu daļu savu ienākumu finansiālajiem mērķiem. Savukārt izdevumu sadalīšana pozīcijās ļauj sabalansēt savas finanses, kā arī šķirties no kontroles pār saviem tēriņiem, tātad – izvairīties no impulsīviem tēriņiem.

Budžeta piemērs:

Aivars ir programmētājs ar algu €1000 mēnesī pēc nodokļu nomaksas.

Fiksētās izmaksas: €350 – dzīvoklis, komunālie; €15 – telefona rēķins; €13 – internets; €50 – transports; sporta zāles abonements – €40. Kopā – €468. Fiksētie izdevumi – 46%.

Finanšu mērķi: Studiju kredīta atmaksa – €70, iekrājumi – €50, līzings par planšetdatoru – €50. Kopā – 17%.

Ikdienas izdevumi: 37%.

Kā redzams, Arnis nedaudz par daudz tērē izklaidei/ēdienam. Viņš varētu pārnest uz iekrājumiem vai pensiju fondu vēl vismaz €30, taču ieteicamāk būtu pārnest uz to €70, jo pašlaik viņš to var atļauties.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *