Banku pakalpojumi

Lai gan Latvijas valstī banku pakalpojumi ir bijuši pieejami neilgu laiku – kopā aptuveni 40 gadus – Latvijas iedzīvotāji vairs nav nepieredzējuši banku pakalpojumu lietotāji, tomēr ne visi ir informēti par iespējām izmantot to vai citu pakalpojumu. Daži banku pakalpojumi ir arī pietiekami specifiski, lai to nosaukums neizsauktu pietiekami skaidras asociācijas, tādēļ šajā rakstā apskatīsim biežāk piedāvātos banku pakalpojumus.

Izplatītākie banku pakalpojumi

  • Norēķinu konti – praktiski ikvienam ir norēķinu (arī vienkārši ‘bankas’) konts, kurā saņem algu, tur “operatīvos uzkrājumus” vai tur naudu kādam citam mērķim. Norēķinu konts ir konts, uz kuru iespējams skaitīt un no kura iespējams saņemt naudu. Norēķinu konts ir vajadzīgs, lai saņemtu citus bankas pakalpojumus, piemēram, aizdevumu, un faktiski kalpo kā pirmais solis attiecībās ar banku. Norēķinu kontu bieži iespējams kontrolēt ar internetbankas palīdzību. Protams, arī pati maksājumu apstrāde ir bankas pakalpojums.
  • Maksājumu karšu izsniegšana – bankas izsniedz divu veidu maksājumu kartes – kredītkartes un debetkartes. Pirmās ir piesaistītas noteiktam limitam, kuru parasti nosaka jūsu ienākumu līmenis, savukārt otrās tiek piesaistītas jūsu bankas kontam, un no tām nevar noņemt vairāk naudas, nekā atrodas jūsu norēķinu kontā. Bankas nodrošina arī iespēju izņemt skaidru naudu savas un citu banku bankomātos.
  • Uzkrājumu konti/investīcijas/fondi – bankas piedāvā dažādus veidus, kā likt naudai augt, sākot ar pasakaini izdevīgajiem depozītu kontiem (pašlaik aktuālās procentu likmes ir aptuveni 0,1 procents gadā) un beidzot ar investīciju portfeļa apkalpošanu (piemēram, tirgošanos ar akcijām un obligācijām), pensiju plāna apkalpošanu un citām lietām.
  • Aizdevumi – bankas piedāvā arī vairākus aizdevuma veidus. Sākot no mazākā, pieejamie aizdevumi ir – overdrafts, kredītkartes, patēriņa kredīts, studiju kredīts, hipotekārais kredīts. Ir, protams, arī citi aizdevumu veidi, un teorētiski vislabāk varētu izšķirt galvotus (nodrošinātus) un negalvotus (nenodrošinātus kredītus), lai gan bankas pārsvarā galvojumā pieņem tikai nekustamo īpašumu.

Redzams, ka banku piedāvāto pakalpojumu klāsts ir visnotaļ plašs, un lielākā to daļa nemaz netika minēta. Rēķinoties ar to, ka klienti izmanto vairākus, ne tikai vienu bankas pakalpojumu, lielākā komercbanku daļa piedāvā pakalpojumu komplektus, kuros parasti tiek atvērts norēķinu konts, izsniegta bankas karte, utt. Pēdējo gadu laikā bankas arvien vairāk pakalpojumu pārnes uz interneta vidi; piemēram, daudzās bankās caur internetbanku iespējams atvērt krājkontu, pieslēgt internetbanku vai pieteikties aizdevumam.

Bankas faktiski cilvēku dzīvēs ir neatņemamas, jo daudzas lietas bez bankām nemaz nav pieejamas – daži darbadevēji nemaz nemaksā algas skaidrā naudā, preces no ārzemēm nav iespējams pasūtīt bez maksājumu kartes, savukārt iespējas saņemt kredītu, ja nevēršas pie bankas, ir visnotaļ ierobežotas, un, pat saņemot kredītu pie nebanku kredītdevēja, būs nepieciešams izmantot bankas pakalpojumus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *