Ātro kredītu nozares saraušanās: fakti un iemesli

2014. gada 9. oktobrī Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija (LNKA) ziņoja par būtisku kritumu izsniegto kredītu apjomā un daudzumā. LNKA vadītāja Baiba Fromane izmaiņas nozarē saista gan ar likumdošanas izmaiņām, gan ar nozares pašregulāciju. Šajā rakstā īsi apskatīsim to, kas tad īsti noticis ar šo nozari, kā arī to, kādi varētu būt iemesli aktivitātes kritumam ātro kredītu nozarē.

2016. gada 13. janvāris. Nebanku kredītdevēju asociācijai jauns nosaukums “Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija”.

Aizņemies atbildīgi

Ātru kredītu nozare skaitļos

Salīdzinot 2014. gada pirmā pusgada statistiku ar 2013. gada pirmo pusgadu, redzams, ka izsniegto kredītu apjoms (t.i., apjoms naudas izteiksmē) krities par 31%, bet skaitliski izsniegto kredītu daudzums krities par 20%. Absolūtos skaitļos gan nozare vēl joprojām ir ļoti prāva: izsniegtais ātro kredītu apjoms 2014. gada pirmajā pusgadā sasniedza 55,45 miljonus eiro. Tātad tirgus faktiski sarucis par gandrīz trešdaļu. Lai gan grūti saprast galveno iemeslu vai pat to, cik daudz katra lieta ir izmainījusi patērētāju pieprasījumu pēc ātrajiem kredītiem, galvenie iemesli ātro kredītu nozares kritumam varētu būt šādi:

  • Valsts nozares regulācija – pie svarīgākās regulācijas varētu pieskaitīt Patērētāju tiesību aizsardzības centra maksātspējas vērtēšanas ieviešanu. Tas ir, kredītdevējiem no 2014. gada sākuma bija jāpieprasa informācija par kredītdevēja maksājumu vēsturi. Tāpat tika stingrāk noteikts, ko drīkst un ko nedrīkst parādīt ātro kredītu reklāmās (interesanti, ka pati LNKA prasīja kādam ātro kredītu devējam atsaukt reklāmu). Starp citu, no vienādojuma, kāpēc sarucis ātro kredītu tirgus, nevar izslēgt arī labklājības pieaugumu un minimālās algas celšanos.
  • Kredītdevēju pašregulācija – jau 2013. gadā tika noteikti parādu griesti; klienti varēja pieteikties “izslēgšanai” no kreditējamo saraksta – 141 cilvēks izvēlējās liegt sev iespēju saņemt kredītu pie LNKA biedriem, jo nevarēja kontrolēt savus aizņemšanās paradumus.
  • Izmaiņas patērētāju paradumos – iespējams, ka arī patērētāji sākuši vairāk uzmanības pievērst tam, kā un cik aizņemties. Skaidrs, ka cilvēki aizņemas mazāk, jo naudas izteiksmē paņemto kredītu apjoms krities par 31%, savukārt kredītu skaits par 20% – tātad arī tie, kas aizņēmās, aizņēmās mazāk. Nevar noliegt, ka sabiedrība tikusi labāk informēta par aizņemšanos – pērn veiktā kampaņa “aizņemies prātīgi” sasniegusi kādus 400 000 Latvijas iedzīvotājus. Iespējams, ka šīs kampaņas rezultātā cilvēki sākuši aizņemties gudrāk.

Kā redzams, ātro kredītu nozare saraujas vairāku iemeslu dēļ. No valsts puses tā ir regulācija un vienkārša labklājības celšanās (diemžēl ātro kredītu pārsvarā izmanto iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem), no kredītdevēju puses – pašregulācija, kas gan neizskaidro pieprasījuma kritumu. No patērētāju puses ir krities pieprasījums, kas var nozīmēt gan to, ka ir samazinājusies pakalpojuma aktualitāte, pieaugot dzīves līmenim, gan to, ka iedzīvotāji ir labāk informēti. Lai vai kā, ātro kredītu nozares kritums nav nekas neparasts, un, lai gan nozare ir sarukusi teju par trešdaļu, tā bija milzīgi uzpūtusies pa krīzes gadiem, par ko liecināja kaut vai kredītdevēju akcijas, kurās daudzi gribētāji varēja saņemt naudu par to vien, ka kādu piesaista saņemt bezprocentu maksas kredītu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *