Ātro kredītu nozares pašregulācija

Gada procentu likmesŠī gada 26. jūlijā Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) mājas lapā tika publicēti dati, kas vēsta par asociācijas biedru finansiālo stāvokli pēc veiktajām pašregulācijas akcijām. Dati nav iepriecinoši kredītdevējiem – klientu daudzums salīdzinājumā ar 2012. gada pirmajiem sešiem mēnešiem ir sarucis par 18%. LNKA šos datus pozicionē kā iedzīvotāju reakciju uz nozares pašregulēšanos. Tas ir viens viedoklis, taču var pastāvēt arī citi. Šajā rakstā nedaudz apskatīsim iespējamos ātro kredītu ņēmēju skaita samazināšanās iemeslus.

2016. gada 13. janvāris. Nebanku kredītdevēju asociācijai jauns nosaukums “Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija”.

Kur palika 18 procenti ātro kredītu ņēmēju?

Nozares pašregulācijas rezultāts.

Pati LNKA apgalvo, ka šie skaitļi ir nozares pašregulācijas rezultāts. Asociācija ir spērusi sekojošos soļus, kas varētu ietekmēt klientu skaitu. Ar +/- tiek apzīmēta gaidāmā kādas regulācijas ietekme uz klientu skaitu. a) Datu apmaiņa par kredītņēmējiem (-); b) kredītu lieguma saraksts – iespēja atteikties no iespējas saņemt ātros kredītus (-); c) Līgumsoda griestu noteikšana (+); d) atbildīga mārketinga prakses ieviešana (-); e) kredīta neizsniegšana 18-19 gadus veciem cilvēkiem (-).

Domājams, ka asociācijas lielākais klientu zudums, ja ņem vērā tikai ieviestos regulējumus, ir gaidāms no a un e izmaiņām, jo tās tieši ietekmē klientu skaitu. Ja var ticēt dažādām aptaujām, tad aptuveni 15% kredītņēmēju ir vecumā no 18-24 gadiem. 5,9% kredītņēmēju ir vecumā no 18-21 gadam. Tātad vēl 12 procenti paliek pārējo regulācijas mehānismu ziņā, kas, apgaismojot šo statistiku ar datiem no citiem avotiem, šķiet pārspīlējums.

Kredītņēmēju “izkļūšana no kredītriteņa”.

Daudz ticamāka, bet asociācijai nepatīkamāka iespēja būtu, ka šo kritumu klientu skaitā ir radījuši gan regulācijas pasākumi, gan t.s. “kredītriteņa” beigas, cilvēkiem vai nu atmaksājot kredītus, vai dodoties uz ārvalstīm to dēļ. Cilvēki, kas vienā vai otrā veidā tikuši galā ar kredītsaistībām, ir gan “riska grupā”, t.i., diez vai saņems vēl kādu kredītu, gan darbojas kā negatīvs spēks, ar dažādām savām rīcībām (sākot no sarunām ar draugiem un beidzot ar rakstiem dažādos medijos) atrunājot potenciālos klientus no šī pakalpojuma izmantošanas. Ar “kredītriteni” tiek domāta tieši vairāku kredītu ņemšana pie dažādiem aizdevējiem, kas lielā daļā gadījumu tiek izslēgta arī ar a punktu – datu apmaiņu kredītdevēju starpā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *