Ātrie kredīti – vai tās ir beigas?

Iešūpojoties mediju iniciatīvai “SMS – SOS”, ir skaidrs, ka ātro kredītu nozarē gaidāmas milzīgas izmaiņas. Kādas šīs izmaiņas būs, un vai uzņēmēji spēs tām pielāgoties – par to iespējams lasīt šajā rakstā.

Kādi ierobežojumi gaidāmi ātrajiem kredītiem?

Dažādi: stingrākas prasības kredītņēmēju maksātspējas vērtēšanā; soda procentu ierobežošana; līguma pagarināšanas maksas uzraudzība; plāno ieviest arī kredītdevēju darbalaiku no astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā, lai novērstu aizņemšanos izklaides vajadzībām; u.t.t. Taču pats svarīgākais ierobežojums ir noteikta saliktā gada procentu likme 100% apmērā. Biežākais kredītņēmējs ņem 100 eiro uz 30 dienām, bet ar šādu procentu likmi kredītņēmējam perioda beigās jāatdod aptuveni 106 eiro, kas, domājams, nenosedz kredītdevēja izmaksas.

Kredītdevēja izmaksas sastāda apkalpošana, personāla algas, telpu īre, kā arī, piemēram, datu pieprasījums, lai vērtētu klienta maksātspēju, kas izmaksā aptuveni 2 latus katrai reizei. Tomēr savādi: lielākajai daļai kredītdevēju, aizņemoties uz 30 dienām, jūs atdotu par 10% vairāk, kas tomēr, šķiet, nenodrošina kredītdevēju ar pārāk lielu peļņu, ņemot vērā iesaistītās izmaksas. Tāpēc svarīgāk būtu ierobežot nevis maksimālo kredītu likmi, bet gan soda procentus, ko kredītdevēju asociācija jau ir izdarījusi saviem spēkiem.

Citu valstu pieredze

Ātrie kredīti citur

Kā ziņo yle.fi, Somijā ātro kredītu tirgus, šķiet, tiks pilnībā iznīcināts: maksimālā likme tur ir 50% – tātad, divreiz mazāka nekā tā, kas ir Latvijā. Nevar spriest, kas notiks, taču Igaunijā, kur tika ieviesta 100% maksimālā procentu likme (saliktie procenti), vismaz lielākā daļa kredītdevēju vēl strādā. Jebkurā gadījumā, Igaunijā nozare vēl joprojām ir kārtībā, kaut arī neizskatās, ka tur ir ieviesti līdzīgi procenti, jo vismaz Ferratum redzams, ka procentu likme ir līdz pat 300% gadā.

Šī iemesla dēļ var ņemt vērā tikai Somijas pieredzi, kas rāda, ka ātros kredītus nevajag ierobežot tik lielā apmērā, kā arī, ja ir iespējams, tad labāk ir fokusēties uz citiem ātrā kredīta aspektiem, nevis tieši uz maksimālo gada procentu likmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *