Ātrie kredīti un to regulēšana

LaiksĀtros kredītus daudzi uzskata vai nu par nevēlamu, vai vismaz iegrožojamu parādību. Tā uzskata likumdevēji, kas, kaut arī 2011. gadā izdevuši likumu par to, ka nebanku kredītdevējiem nepieciešama licence, tagad ķersies pie nozares kontroles tiešāk, liekot kredītdevējiem izvērtēt kredītņēmēja maksātspēju arī kredītiem, kas izsniegti summā zem 142.29 eiro. Par ātro kredītu iegrožošanu ir arī vismaz 1070 iedzīvotāji, kas portālā ManaBalss.lv parakstījušies par iniciatīvu “Liksim SMS kredītus rāmjos!

Kā ātros kredītus regulē citur

ASV

Reigana laikā ASV tika atcelti procentu likmju griesti, tāpēc var teikt, ka ātrie kredīti tur radās aptuveni 80. gadu vidū. Kaut arī tagad tie ir aizliegti 13 štatos, nav valstiska mēroga likuma, kas regulētu, piemēram, procentu likmes.

Eiropa

Somijā ātros kredītus regulē tā, lai būtu mazāka iespēja tos paņemt naktīs un brīvdienās (visvairāk, šķiet, domāts par reibuma stāvokli), ļaujot kredītdevējiem strādāt tikai no 9 rītā līdz 6 vakarā.

Citās valstīs, piemēram Francijā, Vācijā, Itālijā un Šveicē kredītlikmju griesti ir noteikti starp 15-22%, bet Īrijā tie ir 200%. Daļa valstu, piemēram, Lielbritānija, neregulē kredītlikmju griestus, bet, šķiet, nevienā Eiropas valstī šādi īstermiņa aizdevumi nav aizliegti.

Kāpēc ātros kredītus regulē?

Principā lielākais iemesls ātro kredītu regulēšanai ir tāds, ka pārāk brīva to pieejamība var sagādāt problēmas mazturīgākajiem iedzīvotājiem. Lai vai kā, valdība jau ir spērusi pirmos soļus, lai arī Latvijā tiktu pārstāvētas mazturīgo iedzīvotāju intereses.

Jaunais likums par to, ka kredītdevējiem jāizvērtē arī kredītņēmēju spējas atmaksāt mazākus aizdevumus, palielinās pašu kredītdevēju atbildību pret klientiem. Līdz šim viss, ko mēs dzirdējām, bija “aizņemies atbildīgi”, bet par “aizdot atbildīgi” varēja runāt tad, kad kredītdevējam parādījās risks zaudēto neatgūt. Drīz mēs būsim spiesti aizņemties atbildīgi, bet, kas ir vēl labāk, arī paši kredītdevēji būs spiesti atbildīgi aizdot.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *