Ātrie kredīti un iedzīvotāju izglītotība par tiem

No 2013. gada 11. līdz 25. jūlijam norisinājās Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas un PTAC informatīvā kampaņa par ātrajiem kredītiem, paredzēta iedzīvotāju izglītošanai par ātrajiem kredītiem. Tā koncentrējās uz to, kādiem mērķiem labāk aizņemties vai neaizņemties ātro kredītu, kā arī informēja par iespējām atdot kredītu, ja ir aktīvi parādi pie vairākiem aizdevējiem vienlaikus.

Kampaņas vēriens, kā arī daži dati

Kampaņa tika izplatīta ar videoklipu starpniecību televīzijā, kā arī ar drukāto reklāmu medijos un bukletiem, kas tika izdalīti iedzīvotājiem. Divi pusminūti garie televīzijas klipi iepazīstina ar svarīgāko, ko vajag zināt, kad aizņematies ātro kredītu – piemēram, to, cik lielu daļu kredītmaksājums drīkst sastādīt no ikmēneša ienākumiem, kā arī to, kādās situācijās ātrais kredīts ir labs risinājums, bet kādās to aizņemties nevajadzētu pavisam noteikti.

Savukārt bukletos atrodama detalizētāka informācija, kas gan pārstāsta televīzijas klipos redzamo, gan sniedz vairāk informācijas par to, kā rīkoties, kad nevarat šīs parādsaistības nokārtot. Kopumā var teikt, ka gan bukleti, gan televīzijas klipi savu uzdevumu ir sasnieguši, kaut arī noderētu vairāk informācijas par aptuveno iedzīvotāju īpatsvaru, kas saskārušies ar šo akciju, jo tikai tā varēs novērtēt – vadoties pēc “slikto kredītu” īpatsvara krituma vai pieauguma, – cik efektīva šī informatīvā kampaņa ir bijusi.

Aizņemies prātīgi

 

Vēl pirms kampaņas sākuma tika noteikts, ka aptuveni piektā daļa Latvijas iedzīvotāju – jeb 395 000 iedzīvotāju – reiz ir iepazinušies ar atbildīgas aizņemšanās pamatprincipiem. Tas ir visnotaļ neapmierinošs skaitlis, tāpēc nemaz tik nepieņemama neliekas kredītdevēju ieteiktā doma, ka vajadzētu atjaunot obligātas ekonomikas stundas skolā, vai vismaz paredzēt pāris stundas, piemēram, audzināšanas stundas, lai informētu jauniešus par atbildīgu aizņemšanos (ne tikai saistībā ar ātrajiem kredītiem), tādējādi izglītojot sabiedrību par ļoti nozīmīgu kapitālistiskas sabiedrības sastāvdaļu – finanšu saistībām aizdevumu veidā. Tiesa, ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vidū ar atbildīgas aizņemšanās principiem ir iepazinušies aptuveni 40% iedzīvotāju, kas cerības vieš nedaudz optimistiskākas.

2016. gada 13. janvāris. Nebanku kredītdevēju asociācijai jauns nosaukums “Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *