Ātrie kredīti un cilvēku spēja domāt par finansēm

Runājot par kapitālistisku sabiedrību, bieži tiek piesaukta darbu dalīšana (kas īstenībā ir daudzu, arī ne-kapitālistisku sabiedrību iezīme). Tas savukārt paredz, ka daži cilvēki būs saņēmuši izglītību un sapratīs daudz lietu par finansēm, bet citi, kaut arī varbūt ģeniāli savā jomā, no finansēm nesapratīs neko. No šāda viedokļa raugoties, valstij ir pienākums ierobežot potenciāli bīstamus pakalpojumus.

Šķēršļi tam, lai aizņemtos atbildīgi

Lūk, visi atceras “treknos gadus”, kas vispār parādīja to, ka cilvēki nespēj un nespēs aizņemties saprātīgi. Šajā gadījumā gan aizņēmās ne tikai privātpersonas, bet arī baņķieri, kas izsniedza kredītus un centās dzīvot pēc iespējas zaļāk, nerēķinoties ar to, ka kādreiz šo putru būs jāstrebj. Piemēram, ap 2007. gadu slikto kredītu īpatsvars hipotekāro kredītu nozarē bija ap 1%, bet krīzes laikā tas bija 8-15% robežās. Savā ziņā krīze bija alkatības, gan cilvēku, gan institūciju (kuras veido cilvēki) bezatbildības rezultāts.

Ātrie kredīti

Toties ātrie kredīti… lūk, ar tiem ir ļoti daudz problēmu. Kas interesanti – ar to ir ļoti daudz problēmu, par spīti tam, ka pirms pāris gadiem katrs bija dzirdējis par to, cik viegli “ieberzties” ar visa veida kredītiem. Sabiedrība acīmredzot ātros kredītus internetā uzskata par pavisam citu zvēru, nekā hipotekāro kredītu, taču atšķirība slēpjas laikā un summā, jo pamats jau vienmēr ir tas pats – aizņemies naudu, atdodot vairāk.

Par konkrētām lietām runājot, ātro kredītu nozari tagad diezgan droši domā ierobežot līdz 100 procentiem gadā, izņemot kredītus summā līdz 70 latiem / 99.60 eiro, kuriem procentu likmes netiks ierobežotas. Tā kā summas virs šiem 70 latiem / 99,60 eiro nu būs finansiāli neizdevīgi izsniegt (ja vien neuzkāpj pati aizdevumu summa), tad jādomā, ka ātrie kredīti var pārvērsties par “100 eiro” kredītiem. No vienas puses, tas ir labi – ātrais kredīts pats par sevi ir domāts, lai novērstu mazus naudas iztrūkumus, un valsts to apzinās. No otras puses – vai tiešām Latvijas sabiedrība neko nav iemācījusies no krīzes gadiem, ka valstij tik tieši jāiejaucas finanšu darījumos? Šāda doma ir ķecerīga, bet šis solis signalizē, ka tālu no patiesības tā nemaz nav.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *