Ātrie kredīti un augļotāji

Mediji pēdējā laikā konsekventi dēvē ātro kredītu sniedzējus par augļotājiem. Starp citu, tā dara arī ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Skaidrojošajā vārdnīcā par augļotāju uzskata tādu personu, kas sniedz aizdevumus, ņemot par to augstus procentus. Tikpat neskaidrs ir likums, kurā tiek aprakstīts, kas ir augļošana – KL 201. pants par augļošanu uzskata: “dažāda veida aizdevumus, kuri izdarīti [sniegti], apzināti izmantojot aizdevuma ņēmēja smago materiālo stāvokli, un kuru nosacījumi ir viņam pārmērīgi apgrūtinoši.”

Vai ātros kredītdevējus drīkst dēvēt par augļotājiem?

Ticīgiem cilvēkiem, dzirdot vārdu ‘augļošana, uzreiz rodas asociācijas ar Jēzu, kurš izdzen augļotājus no tempļa (Marka evaņģēlijs 11:15-19). Citi savukārt padomā vienkārši par skopuli, piemēram, Zaļgu, kas R. Blaumaņa “Nāves ēnā” sēž uz savas zivju kaudzes, kamēr citi mirst nost no izsalkuma. Īstenībā augļotāji ir ļaudis, kas slēdz līgumus ar neizdevīgiem procentiem (vai tos neslēdz vispār) un kas naudu mēģina atgūt pārsvarā ne-tiesas ceļā; pie tiem vēršas cilvēki, kuriem bankas neizsniedz kredītus, kā arī tie, kuri ar banku šādu vai tādu iemeslu dēļ nevēlas kontaktēties. Augļotāji ir šaubīgi darboņi.

Ja ekonomikas ministrs uzskata ātro kredītu devējus par augļotājiem likuma izpratnē, tad viņš maldās, jo ātro kredītu devējiem nav pieejama informācija par kredītņēmēja īsteno mantisko stāvokli. Turpretim augļotāji tieši šo mantisko stāvokli un izmisumu izmanto. Iespējams, ka ātrā kredīta procentus var uzskatīt par augstiem, un tādēļ daži tos dēvē par augļotājiem, taču te jāmin, ka lielākā daļa cilvēku kredītu ņem mazās summās. 55 eiro par 50 eiro aizdevumu varbūt izskatās daudz, kad runā par gada procentu likmi, taču “kā piecītis” tas īstenībā nav nemaz tik daudz.

Jebkurā gadījumā – ātro kredītu devējus nevar uzskatīt par augļotājiem; tas ir ar pieņēmumu uzslāņojumiem, visumā maldīgs apzīmējums, kas kvalificējas tikai vienā veidā (augsti procenti) un ar daudzām atrunām. Protams, ka gan medijiem, gan citiem ieinteresētajiem tajā, lai ātros kredītus vairs neizsniegtu, ir patīkami izmantot tādu emocionāli lādētu apzīmējumu (tas cita starpā piesaista uzmanību), taču tas tikai parāda, ka zināmā mērā arī paši iemesli, kādēļ ierobežot ātro kredītu izplatību, ir emocionāli, nevis racionāli. Bet tādā veidā par likumiem nevajadzētu domāt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *