Ātrie kredīti, negodīga komercprakse, soda mēri

LicenceLicences ieviešana 2011. gadā padarīja ātro kredītu nozari par sakārtotāku, ļaujot tajā ienākt tikai nopietniem, ar lielu kapitālu nodrošinātiem ātro kredītu uzņēmumiem. Tomēr tas vien nav padarījis šo nozari, kuras apgrozījums pērn sasniedza 247 miljonus latu, par patērētāju paradīzi. Arī nesakārtotā likumdošana ātro kredītu jautājumos izraisa ažiotāžu, un pats galvenais, kas noticis šajā nozarē ir “4finance” sodīšana ar 3000 un 9000 latiem.

“4finance” tika sodīts par koncerta biļešu izsniegšanu saviem patērētājiem, pamatojoties uz to, ka šādi uzņēmums motivē aizņemties kredītu tikai koncerta biļešu iegūšanai. Sods bija 3000 latu, un to uzlika Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) šī gada jūlijā. Savukārt augustā šo pašu “4finance” sodīja ar 9000 latu par nepietiekamu klientu maksātspējas izvērtēšanu. Pēdējo soda mēru “4finance” grasās pārsūdzēt, par pirmo ziņu pašlaik nav.

Jaunākais sods tika uzlikts, jo “4finance” neesot pietiekami izvērtējis 158 000 aizņēmēju spēju kredītu atdot kredītus noteiktajā laikā. Tātad “4finance” ir samaksājis vidēji 5.6 santīmus par katru aizņēmēju. Nevar spriest, vai šis ir bijis adekvāts sods, taču kredīti tika izsniegti, pamatojoties nevis uz kredītņēmēju pašreizējiem, bet gan iepriekšējiem ienākumiem, tādēļ ir pamats domāt, ka nodarītais kaitējums bija lielāks par 9000 latiem.

Savā ziņā jau tas ir apsveicami – PTAC ir parādījis, ka nebaidās interpretēt pašlaik vēl neskaidros likumus – likumprojekts, kas noteiktu kārtību, kādā jāvērtē klientu maksātspēja, pašlaik vēl tikai top – par labu patērētājiem. No otras puses, “4finance” ir lielākais spēlētājs ātro kredītu nozarē, kas, kā jau minēts, ir ar milzīgu apgrozījumu un peļņu, tādēļ var tikai izteikt tādu, iespējams, diezgan muļķīgu komentāru – nav jau tā, ka viņiem no 12 000 latu nokristu kāds gabals. Savā ziņā tas atgādina, piemēram, “Microsoft” uzliktos sodus par negodīgu komercpraksi – tie savulaik sasniedza miljardus, taču “Microsoft” varēja ļoti labi atļauties tos samaksāt, tad turpināt, samaksāt un turpināt… 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *