Ātrie kredīti – kādas ir to kopējās izmaksas?

ZUZ

Līdz algai palikusi nedēļa, bet Tev steidzami ir nepieciešami papildus līdzekļi? Esi saņēmis rēķinu par apkuri, tomēr tas ir ievērojami lielāks nekā biji plānojis? Vairums cilvēku atpazīst šādas situācijas, kad ir jāmeklē kāds risinājums samilzušajām naudas problēmām. Ir vairākas alternatīvas šādu situāciju risināšanai un kā vienu no tām var minēt nebanku sektora piedāvāto pakalpojumu “ātrie kredīti”, kas ir īstermiņa finanšu aizdevums, kas var Tev palīdzēt tikt galā ar neparedzētiem izdevumiem.

Kas ir ātrie kredīti?

Ātrie kredīti ir aizdevumi no 100 līdz 1500 eiro, kurus nebanku kredītdevēji piedāvā aizņemties uz laiku līdz 30 dienām un kuri tiek piešķirti bez ķīlas vai galvojuma. Uz ātro kredītu nozari ir vērsta dažāda veida kritika, tādēļ pirms lēmuma pieņemšanas par kredīta ņemšanu, ir ļoti svarīgi izprast visas ar šo aizdevumu saistītās lietas.

Kādas ir kopējās kredīta izmaksas jeb mazliet par gada procentu likmi

Lai aizsargātu patērētājus, ātro kredītu nozare pēdējo gadu laikā tiek rūpīgi analizēta un reglamentēta. Viens no šādiem regulējuma veidiem ir gada procentu likmes ( GPL) ieviešana. Ministru kabineta noteikumi Nr. 1219. definē gada procentu likmi kā kredīta kopējās izmaksas, izteiktas gada procentos no patērētājam piešķirtās kredīta kopējās summas. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs norāda, ka gada procentu likme ietver ne tikai aizņemto summu un procentu maksājumus, bet arī:

  • Komisijas maksas;
  • Izmaksas, kas saistītas ar tā konta uzturēšanu, kuru izmanto maksājumu veikšanai un
  • kredīta izmaksai;
  • Izmaksas par norēķinu līdzekli, kas izmantots maksājumu veikšanai un kredīta izmaksai;
  • Citas izmaksas, kas saistītas ar maksājumu veikšanu.

Gada procentu likmi aprēķina pēc speciāli izstrādātas formulas, un visiem aizdevējiem ir pienākums uzrādīt tās, lai potenciālie patērētāji var izprast relatīvās izmaksas tam pakalpojumam, ko tie vēlas izmantot. Tomēr jāatzīst, ka šī sistēma ir samērā mulsinoša, jo GPL norāda kredīta gada izmaksas, bet ir jāņem vērā tas, ka ātrie kredīti ir naudas aizdevumi, kas paredzēti uz mēnesi vai diviem, bet ne uz gadu. Gada procentu likmes ātrajiem kredītiem būs atkarīgas no vēlamā aizdevuma lieluma, un vairumā gadījumu ar tām varēsi iepazīties tikai tad, ka Tu pieteiksies kredītam atkārtoti, jo lielākā daļa nebanku kredītdevēju pirmo kredītu piedāvā aizņemties bez maksas, tātad GPL šim aizdevumam ir 0%.

Kā redzams, GPL kā rādītājs patērētājam patiesībā nedod skaidru informāciju par, piemēram, ikmēneša maksājumiem, tādēļ, ja Tu esi pieņēmis lēmumu par ātrā kredīta nepieciešamību, pievērs uzmanību tam, ka Tu pilnībā izproti visas ar aizdevumu saistītās izmaksas un atceries – ātrie kredīti nav ilgtermiņa finanšu risinājums un ja Tu nejūties pārliecināts par to, ka varēsi kredītu atmaksāt, nepiesakies tam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *