Ātrie kredīti Apvienotajā Karalistē

Salīdzinot ar to, kā ātros kredītus apskata Latvijas mediju telpa – un tā priekš kredītdevējiem nav nekāds rožu dārzs -, Lielbritānijas mediji ātros kredītus jeb payday loans vairāk vai mazāk vienkārši ienīst.

Ātrie kredīti Apvienotajā Karalistē

Tādi laikraksti kā The Guardian, The Telegraph un The Daily Mail regulāri apskata jaunāko un sliktāko ātru kredītu tirgū, kas, starp citu, Lielbritānijā tāpat kā Latvijā netiek regulēts ar kredītu griestiem un tāpēc tiek uzskatīts par īpaši bīstamu.

Un runā ne tikai mediji, bet arī iestādes. The Office of Fair Trading (aptuveni “godīgas tirdzniecības birojs”) ir sācis izmeklēšanu par gadījumiem, kuros aizdevēji izmanto iespēju noņemt no kontiem naudu pat tad, kad aizņēmēji nav devuši tam atļauju.

Wonga – populārākais kredītdevējs Lielbritānijā

Kredītdevējs Wonga Apvienotajā Karalistē, šķiet, ir apmēram tas pats, kas Latvijā SMSCredit.lv un Vivus.lv. Wonga ir pārdabiski populārs kredītdevējs, kura ienākumi pagājušgad trīskāršojās, sasniedzot 45,8 miljonus mārciņu no 2,5 miljoniem izsniegto aizdevumu. Cita starpā uzņēmumam noslēgts 24 miljonus mārciņu vērts reklāmas līgums ar premjerlīgas komandu “Newcastle United” (salīdzināt ar hokeja komandu “SMSCredit”). Pie šī arī līdzība beidzas, jo Wonga piedāvātie procenti ir aptuveni 10-15 reizes liekāki, nekā Latvijas kredītdevēju piedāvātie (pašlaik Wonga piedāvā kredītu ar gada likmi 4214%).

Gan iepriekšminētajos laikrakstos, gan, pavisam noteikti, arī futbola fanu dzīvē norisinās aktīva polemika par šo darījumu, un publika pavisam noteikti nav Wonga pusē.

Nesen plašu rezonansi Lielbritānijas medijos guva gadījums, kurā kāda parlamenta locekle, kas aktīvi iesaistās par ātro kredītu tirgus regulēšanu, saņēma apvainojošas piezīmes adresētas savam Twitter kontam. Šīs ziņas, kā izrādās, sūtīja kāds Wonga darbinieks, un Wonga bija spiesta atvainoties šī darbinieka vārdā. Adekvātu motivāciju, ja neņem vērā muļķību, šādu ziņojumu sūtīšanai patiešām grūti saskatīt.

Kopsavilkumā varam teikt, ka Latvijā šis tirgus ir piezemētāks – vismaz no ārpuses. Lai gan arī Latvijas kredītdevēji dažreiz tiecas pārsteigt publiku ar grandiozām reklāmām, pats tirgus šķiet sakārtotāks, cilvēki izglītotāki, bet kredīti – daudz, daudz izdevīgāki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *