Ātrie kredīti 2014. gadā – apetītes zudums

ziņo “Dienas Bizness”, 2014. gadā krietni sarukuši ātro kredītu nozares finanšu rādītāji. Konkrētāk, ātro kredītu devēji pirmajā 2014. pusgadā izsnieguši par gandrīz 30 procentiem mazāk, nekā šajā pašā periodā pirms gada. Tas skaidrojams ar vairākiem apstākļiem – Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) jaunajiem ātro kredītu noteikumiem, kā arī ar ekonomikas atkopšanos (ekonomiskā krīze esot beigusies, lai gan jauna nemaz nav aiz kalniem).

PTAC regulējumi vistiešāk iespaidojuši 2014. gada ātro kredītu devēju finanšu rādītājus, jo gada sākumā tika noteikts, ka kredītdevējiem jāpieprasa no tā ņēmējiem ziņas par ikmēneša ienākumiem un izdevumiem, lai gan reizi pāris mēnešos vēl parādās ziņas par cilvēkiem, kas ziņas iesnieguši nepareizas, tādējādi tiekot pie lielākas kredīta summas un lielākām nepatikšanām, kad tie jāatdod. Noslēgto darījumu skaits samazinājies tieši par ceturtdaļu, kas liecina – interese par ātrajiem kredītiem patiešām ir sarukusi.

No otras puses, situācija ar esošajiem kredītiem ir pat pasliktinājusies. Lai gan kavēto kredītu skaits ir samazinājies līdz 9,5%, to īpatsvars kredītportfelī ir pieaudzis līdz 37,1%. Kredītu nemaksātāju parādi ir tikai auguši, kaut arī 2014. gada pirmajā pusē noteikti līgumsoda griesti 100% apmērā. Puse no kredītiem esot izsniegta bez pagarinājuma, un vēl joprojām daudzi cilvēki pagarina kredītu, kurš, aizņemoties pirmoreiz, ir izsniegts bez maksas.

2015. gads ātro kredītu nozarē

Kas gaidāms ātro kredītu nozarē 2015. gadā? Lai gan mediju intereses trūkums nav rādītājs, arī bez tā šķiet, ka gaidāms arī turpmāks nozares finanšu rādītāju kritums. No otras puses, ja tic tam, ka ātrie kredīti ir populārāki, iedzīvotājiem kļūstot nabadzīgākiem, varbūt 2015. gads atnesīs finansiālu labumu ātro kredītu devējiem. Pēdējie jaunpienācēji tirgū, šķiet, bija Totem, kas, tā vien šķiet, ir nedaudz nokavējuši pareizo brīdi, kurā veikt savu uznācienu. Visjaunākie jaunpienācēji, šķiet, ir nelegālie kredītdevēji, ar kuriem arī saistās jaunākās nozares ziņas.

Nedaudz apsīkusī nozare ziņās pēdējā laikā pieminēta tikai saistībā ar nelegāliem ārvalstu kredītdevējiem, kuri atvēruši Latvijas bankās kontus un sākuši tīmeklī sniegt pakalpojumus bez 70 140 eiro vērtās licences. Lai gan bieds ir diezgan liels, apskatot šo kredītdevēju mājaslapas secināms, ka tiek piedāvāts neizdevīgs un neērts pakalpojums, tā ka par lielu konkurenci runāt nav iespējams. Vienīgās briesmas konkurences ziņā nozarei varētu sagādāt nelegāli lombardi un privāti augļotāji, un vismaz pirmie nemaz neslēpj savu darbību.

Vairāki kredītdevēji vēl 2014. gadā mainījuši uzņēmējdarbības formu. Tie, kas izsniedza mazākus kredītus, lēnām ver durvis jauniem klientiem, piedāvājot lielākus aizdevumus. Tā, piemēram, nozares pionieris Ferratum ir sācis izsniegt kredītlīniju un piedāvāt patēriņa kredītu pakalpojumus, kas principā ir vienkārši patēriņa kredīts. Gaidāms, ka šajā gadā arī citi kredītdevēji vairāk uzmanības sāks pievērst cita veida aizdevumiem. Varbūt tiem kredītdevējiem, kas vēl nav mēģinājuši ielauzties ārzemju tirgos, ātro kredītu nozares problēmas būs pietiekams pamats, lai izvērstu darbību citās zemēs?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *