Ātrie aizdevumi ikvienam

Ātrais aizdevums ir caurskatāmākais aizdevuma veids, kas pēdējā laikā kļuvis vēl uzticamāks. 2012. gada sākumā, kad noslēdzās ES Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārbaude, tika novērstas arī informatīvās nepilnības deviņu Latvijas lielāko kredītdevēju mājas lapās. Šis un citi patērētāju aizsardzības virzienā spertie soļi liecina, ka ātrais aizdevums no “šaubīgu kantoru” kredīta ir kļuvis par kredīta veidu, kura aizdevējiem var uzticēties.

Ātro aizdevumu attīstības tendences pēdējo gadu laikā

Ātro aizdevumu tirgus no finanšu krīzes ir izkļuvis relatīvi neskarts, t.i., lielākoties šādi uzņēmumi strādāja ar zaudējumiem, bet nebankrotēja. Taču īstā “krīze”, vismaz mazākajiem kredītdevējiem, sākās ar 2011. gada oktobri, kad stājās spēkā noteikumi par nebanku kredītdevēju licences saņemšanu — par licences iegūšanu vien nu bija jāmaksā 50 000 lati, bet par pārreģistrēšanu — 10 000 latu. Pieņemtā likuma rezultātā lielākā daļa nebanku kreditoru izputēja, daļa tika spiesti apvienoties, bet vēl daļa, kas jau pirms tam bija “lielākie spēlētāji”, turpināja darbību.

Jauns pavērsiens ir arī asociāciju dibināšana, kas Latvijā ir visnotaļ rets notikums. 2011. gadā tika dibināta Latvijas ātro kredītu devēju asociācija (LĀKDA), kas pārstāv kredītdevēju intereses valsts iestādēs un ārpus tām, kā arī izstrādā principus, pēc kuriem savu attieksmi pret klientiem veido asociācijas uzņēmumi. Saskaņā ar LĀKDA datiem, 2011. gada nogalē Latvijā bija 41 ātro kredītu sniedzējs; no tiem 11 ir LĀKDA biedri, kas liecina, ka asociācija kredītdevēju vidū ir populāra un, iespējams, ir arī rīcībspējīga.

Parastajam patērētājam nozares pakāpeniskā virzība uz sakārtotību ir ļoti izdevīga. Galvenie ieguvumi patērētājiem ir šādi:

●             Skaidri, pārredzami aizdevuma nosacījumi;

●             Informatīvajos materiālos (bukletos, mājas lapās, reklāmās) netiek sniegta maldinoša informācija par ātrajiem kredītiem;

●             No uzņēmumiem gaidāma civilizētāka attieksme pret klientiem (dalība asociācijā gan pasargā no negodīgas konkurences, gan liek ievērot papildus atbildību pret klientiem);

●             Piedāvājumi paliek izdevīgāki, jo, tirgum paliekot blīvākam, saasinās konkurence.

Ātri un caurskatāmi aizdevumi — noformē ātro aizdevumu jau tagad

Rakstā noskaidrojām, ka ātro kredītu nozarē ir iezīmējušās vairākas pozitīvas tendences, tāpat arī valsts un ES iejaukšanās, kaut arī no uzņēmumu skatpunkta nevēlama, ir padarījusi ātros kredītus izdevīgākus kredītu ņēmējiem. Savukārt licences pārreģistrācijas maksa vēl vairāk pastiprina konkurenci, jo būtiski samazina uzņēmumu tīro peļņu, liekot uzņēmumiem aktīvāk meklēt jaunus klientus (un to darot arī samazināt ar aizņēmuma noformēšanu un procentiem saistītās izmaksas)..

Ātro aizdevumu sniedzēji vairs nav no mikrorajona izauguši augļotāji, kas izdomājuši legalizēt savu biznesu. Tagad kredītdevēji lielākoties ir cienījamas kompānijas ar vērā ņemamu apgrozījumu, kompānijas, kas uzmana savu reputāciju un attiecas pret klientiem godīgi, ja godīgi ir arī viņi paši.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *