Ātrais kredīts – “pēckrīzes bizness”?

Eiro

Atceroties, ka ātrais kredīts internetā Latvijā ienāca tieši pirms finanšu krīzes sākšanās – 2007. gadā – taču izsekojot tā izplatību, secināms, ka tas bija gana populārs arī pirms finanšu krīzes. Un tomēr – daudzi saista ātro kredītu uzplaukumu tieši ar finanšu krīzi, un zināmai taisnībai šādā saistījumā jābūt. Šajā rakstā tiks pētīti faktori, kas palīdzējuši ātrajiem kredītiem internetā ieņemt vietu tirgū.

Faktori, kas palīdzēja uzplaukt ātro kredītu biznesam

  • Kreditēšanas krīze – indivīdiem vairs nebija pieejams patēriņa kredīts, jo bankas stingrāk vērtēja patērētāju maksātspēju. Liela sabiedrības daļa vairs nebija tajā grupā, kam pieejams kredīts bankā;
  • Bezdarba pieaugums un ienākumu kritums – tā kā daudz cilvēku zaudēja darbu un sāka pārtikt no pabalstiem, ātrie kredīti bija vienīgais veids, kā tikt pie vajadzīgas naudas, jo banka to neizsniedza.
  • Parādās brīva niša – bankām “atkāpjoties” no patēriņa kredīta izsniegšanas, zināmā iedzīvotāju slānī (starp citu, tajā ar mazākajiem ienākumiem) strauji parādījās pieprasījums pēc šāda pakalpojuma.
  • Ērts produkts, aktīvs mārketings – nevar noliegt arī pašu kredītdevēju lomu viņu produktu attīstībā. Sākot ar veiksmīgām, pēcāk Patērētāju tiesību aizsardzības centra nosodītām mārketinga akcijām (pica par brīvu, koncerta biļetes, 10ls par drauga piesaisti) un beidzot ar labdarības akcijām, par kurām gan, jāsaka, pienākas arī milzīgi nodokļu atvieglojumi – ātro kredītu uzņēmumi ir aktīvi un enerģiski, kas Latvijas tirgū ir diezgan liels retums.

Vai pēc krīzes vairs neredzēsim ātros kredītus?

Diezin vai. Šiem uzņēmumiem ir stabila klientu bāze, kas tāpat vien nesāks aizņemties bankās. Cita lieta, ja bankas sadūšotos ienākt šādos, ar lielāku risku saistītos tirgos, piedāvājot konkurētspējīgas likmes. Tad ātro kredītu uzņēmumiem varētu nākties savilkt jostu. Protams, gaidāms, ka, beidzoties finanšu krīzei, ātro kredītu devēju ienākumi saruks – to gan rādīs laiks, taču visas pazīmes par to liecina. Tikmēr jāsaka vien tas, ka – jā, kaut kādā ziņā ātrie kredīti un to uzplaukums ir saistāmi ar ekonomisko krīzi, taču liela loma tam bija arī pašiem ātro kredītu devējiem, ne tikai ekonomiskajiem apstākļiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *