Ātrais kredīts naktī

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija (LNKA) uzskata, ka pieņemtie regulējumi nebanku kredītdevēju likumā varētu būt antikonstitucionāli. LNKA, protams, visasāk vēršas pret procentu likmju griestu ierobežošanu, kas vairāk vai mazāk varētu padarīt nerentablu ātro kredītu izsniegšanu summā virs 100 eiro (kredīti summā zem 100 eiro netiek pakļauti šim likumam), taču principā sūdzība ir arī pret lēmumu aizliegt ātrā kredīta izsniegšanu naktī. 

Saņemt ātro kredītu

2016. gada 13. janvāris. Nebanku kredītdevēju asociācijai jauns nosaukums “Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija”.

Kādēļ aizņemties naktī?

Pat ilgi domājot, nav īsti skaidrs, kādēļ aizņemties naktī būtu ļoti svarīgi. Labi, piemēram, ir kāda akcijas prece, kas jānopērk, vai kāds parāds, kas jāatmaksā. Taču tie ir ļoti reti gadījumi, pārāk reti un nesvarīgi, lai pret šo vispār būtu kādi iebildumi. Turpretim tam, kādēļ naktī neizsniegt kredītus – tas ir vairāk nekā skaidrs. Ļoti vienkāršiem vārdiem runājot, arī alkoholu naktī netirgo; cilvēkiem vispār nav racionāla pamata aizņemties naktī, ko, starp citu, liela daļa kredītdevēju nemaz nepiedāvā.

Toties LNKA izteikumi par vēršanos Satversmes tiesā ir ļoti satraucoši. Jāatzīstas, ka nevar pateikt, vai šādu prasību varētu apmierināt – tas ir, atcelt grozījumus, kas pieņemti 12. novembrī, – taču, apkopojot LNKA izteikumus, var secināt, ka, no vienas puses, asociācija ir nepiekāpīga, nemitīgi apgalvojot, ka izmaiņas likumdošanā izpostīšot nozari, bet tajā pašā laikā veic dažādas ar pašregulāciju saistītas darbības. Ir grūti asociācijas izteikumus uztvert nopietni, jo netiek (vismaz publiski) piedāvātas alternatīvas valdītas regulējumiem; netiek arī publiski piekrists ‘mazajām lietiņām’, tajā skaitā šai pašai prasībai neizsniegt kredītus naktī.

Asociācija nesniedz alternatīvas, tādējādi radot neizpratni par kategoriskajiem, krasi polarizētajiem viedokļiem. Tikpat labi var teikt – šāda pozīcija tiek ieņemta tādēļ, ka asociācija nebūtu gatava dialogam, taču tā ir gatava! Par ko tad citu liecina pašregulācija, ja ne par gatavību sadarboties? Šāda politika ir sašķelta, un konstruktīva risinājuma vietā tiek piedāvāti emocionāli izteikumi, bērna kliegšana un galvas slēpšana zemē. No otras puses, protams, jāmin arī Pavļuta izteikumi par “augļotājiem”, kas varētu izsaukt zināmu neizpratni tajos, kas patiešām piedāvā nelegālus aizdevumus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *