Ātrais kredīts Baltijā

“GfK Custom Research Baltic” un “Nozare” veiktais pētījums par finanšu nozari Baltijā vēsta, ka ātro kredītu pēdējā mēneša laikā izmantojuši 22% internetā apjautāto Latvijas iedzīvotāju. Lietuvā un Igaunijā ātrais kredīts ar tādu popularitāti neizceļas – tur šo pakalpojumu izmantojuši respektīvi 18 un 5 procenti aptaujāto.

Kam Latvijā, Lietuvā un Igaunijā izmanto ātros kredītus

Visās Baltijas valstīs populārākais pielietojums ātrajam kredītam ir pārtikas iegādei un ikdienas tēriņiem līdz algas saņemšanai. Vidēji šim nolūkam ātro kredītu izmanto 40% kredītu ņēmēju. Lietuvieši, turpretim, ātro kredītu biežāk izmanto, lai segtu citus parādus – 22% aptaujāto Lietuvas iedzīvotāju apgalvo, ka izmanto ātro kredītu tieši šim mērķim.

Igaunija atšķiras ar to, ka tajā biežāk ātro kredītu izmanto, lai salabotu auto, taču visās trīs Baltijas valstīs aptuveni desmitā daļa aizņemas, lai saņemtu naudu izklaidei vai ceļojumam.

Iemesli ātrā kredīta nepopularitātei Igaunijā

Igaunijā ātro kredītu ieviesa ātrāk, tāpēc sabiedrība par to ir informētāka. Bez tā, ka tas jau kopš sākta gala ir saistījies ar plaši apskatītām noziedzības lietām, piemēram, to, kā jau 2006. gadā ieslodzītie ar SMS kredītu starpniecību krāpa darba meklētājus, SMS kredīts Igaunijā ir saņēmis daudz vairāk krasi negatīvas preses, nekā Latvijā.

Ir arī strauji sarucis sūdzību skaits Igaunijas patērētāju aizsardzības biedrībā – 2010. gadā tajā saņemti tikai 16 jautājumi par SMS kredītiem, pretēji 2009. un 2008. gadam, kad tika saņemts vairāk nekā simts jautājumu, kā arī 10 sūdzību. Tas nozīmē, ka Igaunijā patērētāji kļūst vairāk izglītoti par problēmām, kas var saistīties ar SMS kredītiem.

Bez tam, Igaunijā biežāk atskan druskas no Somijas – SMS kredīta dzimtenes – preses, bet Somijā, kā zināms, SMS kredītu apkaro, piemēram, ļaujot aizdevumus izsniegt tikai darbadienās no 9 rītā līdz 6 vakarā. Ir arī skaidrs, ka labāk pelnošiem indivīdiem ir pieejamas labākas alternatīvas SMS kredītam, tāpēc tas nav tik populārs.

Lai atkārtotu, galvenie iemesli tam, kāpēc Igaunijā ātrais kredīts nav tik populārs: a) sabiedrības informētība; b) negatīva prese; c) lielākas algas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *