Atkarība no kredītiem

Naudas aizdošana

Lai gan atkarība no kredīta izklausās pēc “Rietumvalstu problēmas”, piemēram, blakus milzīgiem studiju parādiem un augstiem depresijas rādītājiem sabiedrībā, arī Latvijā daudzi piemēri – galvenokārt ar t.s. “ātrajiem kredītiem” – liecina, ka atkarība no kredītiem nemaz nav tik neiespējama arī šeit. Rietumvalstīs gan tā galvenokārt saistās ar atkarību no kredītkaršu lietošanas.

Kas ir atkarība no kredīta?

Atkarība no kredīta izmantošanas ir kas vairāk nekā vienkārši kompulsīva iepirkšanās. Kāds, kas ir atkarīgs no kredīta, izmanto to, lai atrisinātu finansiālas un personīgas problēmas, neplānojot, kā tālāk neiekulties parādos vai vismaz tikt no parādiem ārā. Atkarība no kredītiem visbiežāk piemeklē tos, kas dzīvo no rokas mutē un neplāno savas nākotnes finanses. Tāpat atkarīgie no kredītiem nemēģina vai nespēj “saņemt sevi rokās”, lai izmainītu savu situāciju. ASV, kur visizplatītākais parādu veids ir ar kredītkartēm, pat dibināta “Anonīmie parādnieki” 12 soļu programma, kurā cilvēki ar parādu sapostītām dzīvēm var satikties un pārrunāt savas problēmas.

Kad nevajag domāt par to, vai esat atkarīgs no kredītiem

  • Kredītu izmantojat, lai segtu īstermiņa naudas iztrūkumu – piemēram, ja jūs atlaiž no darba vai jāaiziet pie ārsta;
  • Aizņemoties zināt, kad un kā varēsit kredītu atdot;
  • Mākat ierobežot savus tēriņus, ja zināt, ka jums ir atdodams parāds;
  • Esat spējīgs veikt ikmēneša maksājumus vai spējat apgriezt ikmēneša izdevumus, lai segtu kredīta maksājumus;
  • Esat spējīgs veikt izmaiņas savā dzīvesveidā, lai sāktu tērēt naudu.

Kāpēc cilvēki paliek atkarīgi no kredīta?

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) vēl 2013. gadā bija aprēķinājis, ka grūtības naudu atdot ir katram piektajam, kurš aizņemas ātros kredītus. Diez vai 20% ātro kredītu ņēmēju ir atkarīgi no kredīta – Latvija vienkārši ir valsts ar salīdzinoši maziem ienākumiem un mazu finanšu pratību, kā arī pašus kredītus ir ļoti viegli paņemt.

Piemēram, dažiem cilvēkiem nepaveicas (situācijas apraksts no kādas intervijas “Neatkarīgajā”) – paņemot pirmo aizdevumu, tas tiek apmaksāts, bet pazūd darbs, un, tā kā nav, kam paprasīt, tiek paņemts vēl viens kredīts, līdz parāds jau pāri 1000 latiem. Lai gan tagad viens cilvēks vairs praktiski nevar aizņemties no vairākām ātro kredītu firmām vienlaikus, kādreiz tā bija izplatīta parādība.

Tā kā visas atkarības zināmā mērā ir paškontroles zudums, arī atkarība no kredītiem varētu rasties no paškontroles zuduma. ASV žurnāls “The Atlantic” nesen publicēja video par teoriju, ka daudzas psiholoģiska rakstura problēmas rodas no koncentrēšanās uz kādu stimulu – šajā gadījumā, naudu – un no tā izrietošajām uzvedības problēmām. Tomēr gluži kā cilvēkam, kurš nelaimīgi iemīlējies, nepateiksi “beidz par viņu domāt”, tā arī cilvēkam, kurš atkarīgs no kredītiem, bieži vien aizrādījumi būs veltīgi, un palīdzēs vien nopietna iejaukšanās vai nopietnas problēmas, kas liek rīkoties.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *