Atbildīga aizņemšanās Latvijā un Pasaulē

Lai gan citur pasaulē, piemēram, ASV, atbildīga aizņemšanās (responsible borrowing) saistās galvenokārt ar studiju kredītiem, kas mēdz vajāt cilvēkus gandrīz visu viņu atlikušo dzīvi, Latvijā atbildīga aizņemšanās saistās pirmkārt un galvenokārt ar ātrajiem kredītiem, kas ir problemātiskie kredīti šajā valstī. Tiem arī tiks veltīts šis raksts.

Kāda ir situācija ātro kredītu tirgū?

Doma, onkulis

2015. gadā ātrajiem (distances) kredītiem bija visaugstākais virs 90 dienām kavēto saistību īpatsvars (Patērētāju tiesību aizsardzības centra – turpmāk PTAC – dati par 2015. gadu). Tas bija 20,79%, kas nozīmē, ka katrs piektais nebanku kredītņēmējs kredītu neatdod ilgāk par trīs mēnešiem. Turklāt 38% no izsniegtajiem kredītiem tiek pagarināti trīs un vairākas reizes. Tas nozīmē, ka faktiski 58% cilvēku, kas aizņemas ātros kredītus, ir grūtības tos vēlāk atdot (ja uzskata, ka grūtību indikators ir nespēja kredītu samaksāt laikā). Tā ir šausminoša statistika, ņemot vērā, ka hipotekārajiem un citiem banku izsniegtiem kredītiem problēmas atdot kredītus rodas varbūt kādiem 3-5% no kredītņēmējiem.

Turklāt pie šiem pašiem rādītājiem jāpiemin, ka izsniegto distances kredītu apjoms ir audzis par 33%. Tas nozīmē, ka cilvēki vairāk aizņemas, lai gan nespēj kredītus atdot. Problēma, kā norāda PTAC, ir divējāda – kredītdevēji pietiekami nepārliecinas par kredītņēmēju spēju aizdevumus atdot, savukārt paši kredītņēmēji bieži vien norāda nepatiesus ienākumus, kurus viņiem gan ir jānorāda patiesīgi pēc likuma.

Atbildīga aizņemšanās

Tā kā kredītdevēji ievēro PTAC vadlīnijas, aizdevumi tiek izsniegti tikai cilvēkiem, kas apliecina savus ikmēneša ienākumus un izdevumus, un kuriem pārpalikusī nauda uzskatāma par pietiekamu, lai segtu kredītsaistības. Diemžēl daudzi reģistrējoties norāda nepatiesus ienākumus un rezultātā tiek pie kredītiem, kurus nevar atdot. Protams, ir arī gadījumi, kuros kredītņēmējs ienākumus norādījis patiesi, taču kādu iemeslu dēļ tāpat nevar kredītu atdot laikā.

Ko der zināt par atbildīgu aizņemšanos?

Pirmais, ko derētu zināt par atbildīgu aizņemšanos, tieši runājot par ātrajiem kredītiem – aizņemoties norādiet patiesus ikmēneša ienākumus un izdevumus. PTAC vadlīnijas lielākajā daļā gadījumu palīdzēs atšķirt, vai kredītu varat atļauties – un ja jūs to nevarat atļauties, tad jums to neizsniegs. Pat ja kredītu par jums vajadzīgo summu tādēļ nevarēs piešķirt, kredītdevēji ir pretimnākoši (vai alkatīgi – atkarībā no tā, kuram jautā) un bieži vien sazinās ar potenciālo klientu, lai piedāvātu mazāku summu.

Otrais – un arī šis ir pašsaprotami – ko ņemt vērā aizņemoties, ir tas, ka jums vajadzīgs plāns, kā naudu atdosiet. Labāk ir kaut ko ieķīlāt, aizņemties no radiem, draugiem vai citiem, kuriem varat atmaksāt pamazām (ar nosacījumu, ka viņus informējat par to, kā naudu atdosiet) nekā paņemt kredītu, par kuru jūs droši zināt, ka to nekādīgi nespēsiet atdot.

Un trešais – nodrošinieties, ka jums būs arī rezerves plāns. Neplānoti izdevumi gadās ikkatram, tāpēc ātrie kredīti būtībā ir noderīgs pakalpojums, it sevišķi tiem no mums, kuriem ir knapas iespējas veidot uzkrājumus (taču varbūt nemaz nevajadzētu aizņemties, ja nav iespējams tādus veidot). Tomēr var taču gadīties, ka neplānotiem uzdevumiem gadīsies citi neplānoti izdevumi. Tāpēc svarīgi vismaz kaut cik nodrošināties, ka spēsiet kredītu atdot vai vismaz pagarināt, ja plāni saies grīstē. To var izdarīt, piemēram, vai nu pārrunājot situāciju ar kādu draugu vai radinieku, kurš vajadzības gadījumā palīdzēs jums kredītu atdot, vai arī, piemēram, nomainot televizora vietu uz tādu, kas atgādinās, ka no tā vajadzēs šķirties, ja neizdosies kredītu samaksāt laikā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *