Atbalsta ātro kredītu uzraudzību uzticēt FKTK

Saeimas deputāti ceturtdien pēc asām debatēm tomēr atbalstīja priekšlikumu ātro kredītu uzraudzību uzticēt Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK), aģentūra BNS uzzināja Saeimas sēdē.

Lai arī par grozījumiem atbildīgā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šo priekšlikumu noraidīja, deputāti parlamenta sēdē pēc garām debatēm lēma par labu priekšlikumam Patērētāju tiesību aizsardzības likumā iekļaut normu, ka patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju uzraudzību un kontroli īsteno FKTK.

Priekšlikumu atbalstīja 50 deputāti, lielākoties Zaļo un zemnieku savienības un opozīcijas partiju pārstāvji, pret priekšlikumu balsoja 23 deputāti, bet atturējās – astoņi tautas kalpi.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis skaidroja, ka ātro kredītu nozares uzraudzību nav iespējams nodot FKTK, jo šīs iestādes galvenais pienākums ir rūpēties par noguldītāju naudas drošību un komercbanku likviditāti. Viņš gan piekrita, ka pašreizējās iestādes, kas uzrauga ātros kredītus – Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) – kapacitāti ir nepieciešams stiprināt, tostarp, iespējams, būtu piemērojams tāds pats finansēšanas modelis kā FKTK – tās budžetu veidotu uzraugāmo objektu iemaksas.

“Ja ātrais kredītdevējs gatavojas bankrotēt – saulainu taciņu! Tur nav nekādas noguldītāju naudas, kas būtu jāaizsargā. Tas absolūti nav FKTK uzdevums,” uzsvēra Šadurskis.

Savukārt ZZS deputāts Kārlis Seržants oponēja Šadurskim, norādot, ka ātro kreditu devēju bankrota gadījumā parādi tiks nodoti parādu piedzinējiem, kas, salīdzinot ar ātro kredītu devējiem, ir vēl “lielāki monstri”.

FKTK Komunikācijas daļas sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Avotiņa aģentūrai BNS norādīja, ka, ņemot vērā iepriekšējo Saeimas atbildīgās komisijas lēmumu atstāt spēkā līdzšinējo nebanku kreditētāju uzraudzības modeli, deputātu lēmums komisijai ir jaunums.

FKTK plašāku viedokli sniegs pēc iepazīšanās ar jaunajiem priekšlikumiem, piebilda Avotiņa.

Jau vēstīts, ka Saeima ceturtdien otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz stingrāku regulējumu ātro kredītu izsniegšanai, tostarp aizliedzot tos piešķirt naktīs. Par grozījumiem balsoja 86 deputāti, bet pret nebija neviens deputāts.

Jaunie nosacījumi „ātro kredītu” nozarei mazinās neapdomīgas aizņemšanās risku

Ceturtdien, 30. aprīļa sēdē Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz vairākus jaunus nosacījumus „ātro kredītu” nozares turpmākajai darbībai.

Ekonomikas ministrija uzskata, ka izstrādātie grozījumi likumā pozitīvi ietekmēs patērētājus, kuri izmanto šos kreditēšanas pakalpojumus, kā arī sabiedrību kopumā, jo mazinās pārmērīgas un neapdomīgas aizņemšanās riskus. Sabiedrības interesēs ir sabalansēta kreditēšanas politika, nevis tikai uz kredītu devēju peļņas gūšanu orientēta politika.

Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā paredz noteikt, ka kredīta procenti, t.sk. nokavējuma procenti, kredīta termiņa pagarinājuma maksas un citas ar kredītu saistītās izmaksas, kopā nevarēs pārsniegt 100 % no sākotnēji izsniegtā kredīta summas. Šāds regulējums nodrošinās, ka patērētāji nenokļūst pārmērīgos parādos, nemitīgi tiem pieaugot.

Kredīta kopējo izmaksu ierobežojums 0,25 % apmērā no izsniegtā kredīta summas nodrošinās, ka patērētāji, kuri godīgi atmaksā kredītu noteiktajā termiņā, nepārmaksā par aizdoto sumu, sedzot to patērētāju kredītus, kas tos neatmaksā. Savukārt ierobežotas peļņas apstākļos kredīta devēji būs motivēti stingrāk izvērtēt patērētāju maksātspēju un neizsniegt kredītu tiem, kuru maksātspēja ir nepietiekama.

Nokavējuma procentu ierobežojums 0,35 % dienā nodrošinās to, ka nokavējuma procenti nepieaug tik strauji, lai situācijā, kad patērētājs ir nokavējis maksājumu, spētu to tomēr samaksāt un nosegt savas saistības pret kredīta devēju.

Nosakot ierobežojumu kredīta līguma noslēgšanai laika posmā no 23:00 līdz 7:00 rītā , patērētājs, it sevišķi jaunieši un personas, kas sirgst no azartspēļu atkarības, tiks pasargāts no neapdomīgas rīcības. Praksē ir ne mazums gadījumu, kad kredīti tiek ņemti ballīšu turpināšanai vai azartspēlēm un vēlāk šādi mirkļa lēmumi tiek nožēloti. Apdomīga savu finanšu plānošana ir viens no būtiskākajiem mājsaimniecību finanšu veselības faktoriem. Labāk ir vairākkārt izsvērt kredīta nepieciešamību, nekā cīnīties ar parāda neatdošanas sekām.

Ierobežojums noteikt vekseli kā norēķina līdzekli kreditēšanas darījumos liegs kreditoriem apiet patērētāju kreditēšanas regulējumu, kā arī slepus kapitalizēt patērētāja parādus, kas savukārt nodrošinās caurskatāmu kredīta darījumu piedāvāšanu patērētājiem.

Detalizēti ar likumprojektu „Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” var iepazīties Saeimas mājaslapā.

Lai augstākminētie grozījumi stātos spēkā, Saeimai tie vēl jāakceptē 3.lasījumā.

Evita Urpena

Ekonomikas ministrijas

BNS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *