Alkohola aprites likums un Eiro

100 eiroMazumtirdzniecības nozari, šķiet, pamatīgi satricinās pāreja uz eiro, kas notiks vienā laikā ar jaunā alkohola aprites likuma stāšanos spēkā. Ar eiro ieviešanu saistās ne mazums izmaksu – kases aparātu pārprogrammēšana, cenu pārlikšana, izmaiņas grāmatvedībā, u.t.t. Un tieši tad, kad notiks pāreja uz eiro, ir ieplānots arī alkoholiskos dzērienus, kuru stiprums pārsniedz 5.8 procentus, ļaut tirgot tikai speciāli tam paredzētās telpās, kuras turklāt tiek pastāvīgi novērotas ar videokamerām. Rezultāts nav iepriecinošs – mazajiem uzņēmumiem, kuriem eiro ieviešana jāfinansē, taupot visās iespējamās vietās (pat ņemot vērā bonusus no pārejas uz eiro, kā, piemēram, lētākus iepirkumus), tiek “uzkrauts” vēl viens pienākums, turklāt nemaz ne tik lēts.

Izmaksas

Mazam uzņēmumam eiro ieviešana izmaksā aptuveni 1000 latu, bet videonovērošanas sistēma no 500 līdz 700 latiem, turklāt vēl paliek jautājums par telpu, kurā novietot šos dzērienus, jaunu kases termināli, jauniem darbiniekiem. Kāpjošās izmaksas likumprojekts it kā notušē, uzliekot atbildību par dokumentu pārbaudi arī uz patērētāju pleciem (t.i., no 18 līdz 25 gadus vecām personām bez pārdevēja uzaicinājuma būs pašām jāuzrāda personu apliecinošs dokuments), taču kopējās šo abu izmaiņu izmaksas uzņēmumam ar, piemēram, 30 000 latu lielu apgrozījumu, līdzinās pāris mēnešu ienākumiem. Šo naudu “tāpat vien” atrast varētu būt grūti pat lielākam uzņēmumam. Tāpēc daudzas “reģionālās bodītes”, ja šis likumprojekts netiks izmainīts, ieraudzīs savu pēdējo stundiņu ārpuses spiediena rezultātā.

Saprotams, ka mūsu valstī ir alkohola lietošanas problēmas, it sevišķi pusaudžu vidū, taču šie risinājumi ne tikai kaitē ekonomikai, bet arī rada lieku spriedzi patērētājam. Tīri subjektīvi, bez nekādiem skaitļiem – jūs taču arī, piemēram, savos 17 gados paprasījāt, lai alkoholu nopērk vecākais brālis vai kāds pazīstams pieaugušais, nevis devāties uz veikalu, kur sarkstot jāskaidro, ka dokumentus “aizmirsāt mājās”. Problēma, protams, ir tajā, ka daudzi no šiem mazajiem veikaliem tiešām ir pazīstami ar to, ka alkoholu pārdod nepilngadīgajiem, taču problēma ir arī pašā dzeršanas kultūrā. Ja jau mūsdienās pētnieki cenšas visu izteikt ekonomiskajās likumībās un ciparu virknēs, kas saistītas ar pieprasījumu un piedāvājumu, tad drīzāk jādomā būtu par pieprasījuma, nevis piedāvājuma samazināšanu – piedāvājums regulējas pats.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *