Aizdevumu nemaksāšana cauri laikiem

Kaut arī kredīts ar procentiem ir veca parādība, sodi par parādu nemaksāšanu tikai nesen kļuvuši civilizēti. Mūsdienās kredītam ir daudz seju, taču princips ir viens – šā vai tā aizdošana, pretī pēc kāda laika saņemot atpakaļ tikpat vērtīgu šo vai to plus procentus. Tā ātrais, hipotekārais un citi kredīta veidi ir izkarojuši stabilu vietu mūsu dzīvēs, taču ar dažiem kredīta veidiem, piemēram, ātro kredītu, bieži saistās šausmas un sabojāta dzīve, ja tos neatmaksā. Taču principā, piemēram, izpārdota iedzīve neatdota kredīta dēļ vairs nav nekas traks, ja skatās plašākā kontekstā – senākos laikos parādniekus meta cietumā!

Parādnieku cietumi tad un tagad

Piemēram, Mezopotāmijā, kur, domājams, augļošana tika izgudrota, parādniekus varēja pārdot verdzībā ne tikai pašus, bet arī kopā ar ģimeni. Savukārt Senajā Grieķijā, šķiet, jau drīz pēc tam, kad tikko bija ieviesusies “īsta” nauda, parādniekus pārstāja mest cietumā, jo tas polisām radīja daudzas problēmas. Starp citu, parādi, protams, kopā ar pārapdzīvotību, ir viens no iemesliem, kādēļ grieķiem bija tik daudz aizjūras koloniju. Jāpiezīmē, ka runa nav par kredītiem, kas izsniegti riskēt mīlošiem tirgoņiem, nē – tieši tas, ka aizdevumus izsniedza vidusmēra lauksaimniekiem (it sevišķi neražas gados, kad tie bija spiesti aizņemties), arī radīja sociālās problēmas un vēl mūsdienās pastāvošo negatīvo nostāju pret lielāko tiesu aizdevumu.

Līdz pat kādam 20. gadsimtam visā pasaulē par parādiem cilvēkus ieslodzīja arī “civilizētajā Eiropā”. Cietumā vēl joprojām par parādu nemaksāšanu iespējams nonākt Ķīnā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Grieķijā un citur. Arī ASV, tomēr tur parasti cietumā nonāk par ļaunprātīgu parādu (arī, piemēram, alimentu) nemaksāšanu. Uz šī fona Latvija izskatās pēc parādnieku paradīzes. Un tomēr, pat bez cietuma draudiem, arī Latvijā kļūt par parādnieku nav nekāda medusmaize, jo maksātnespējas process, lai cik tas būtu īss, principā liek jums šķirties no pusotra līdz trijiem gadiem dzīves, jo jākoncentrējas tikai uz parādu atdošanu, plāna pildīšanu.

Parādu neatdošana tagad

Latvijā princips ir samērā vienkāršs – parādu nemaksāšanas gadījumā parasti nodod parādu piedziņas firmai (piemēram, 100 eiro vērtu parādu pārdodot par 70 eiro), kas nodarbojas ar parāda atgūšanu. Parāda atgūšana ietver sevī, piemēram, zvanus uz mājām, sarunas niknā tonī, draudēšanu ar tiesu darbiem (ja parāda summa ir aptuveni līdz 1000 eiro (parāds radies, piemēram, aizņemoties ātros kredītus), par to varat pārāk neuztraukties), u.t.t. Salīdzinājumam, citos laikos jums varētu atņemt iedzīvi un radus, bet pašu iemest cietumā vai pāris gadus nostrādināt uz laukiem. Protams, tas ir nepatīkami, taču labāk par cietumu, tādēļ kaut kādā ziņā šausmināties par senajiem laikiem mēs drīkstam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *